(Patria) - Kompanija Meta je rekla da će početi da ograničava vijesti na svojim platformama kanadskim korisnicima nakon što je parlament usvojio kontroverzni zakon o online vijestima. Nacrt zakona prisiljava velike platforme da nadoknade izdavačima vijesti za sadržaj objavljen na njihovim stranicama, javio je BBC.
Meta i Google su već testirali ograničavanje pristupa vijestima nekim Kanađanima. Kanadski zakon o online vijestima, koji je u četvrtak odobrio Senat, postavlja pravila koja zahtijevaju od platformi kao što su Meta i Google da pregovaraju o komercijalnim poslovima i plaćaju novinskim organizacijama za njihov sadržaj.
Meta je zakon nazvao „osnovno pogrešnim zakonodavstvom koje ignoriše realnost načina na koji naše platforme funkcionišu“. U četvrtak je rečeno da će biti ukinuta dostupnost vijesti na Facebooku i Instagramu za sve korisnike u Kanadi - prije nego što zakon stupi na snagu.
„Zakonodavni okvir koji nas prisiljava da plaćamo za linkove ili sadržaje koje ne objavljujemo, a koji nisu razlog zašto velika većina ljudi koristi naše platforme, nije ni održiv ni izvodljiv“, rekao je portparol Mete za Reuters. Kompanija je rekla da promjene vijesti neće imati utjecaja na druge usluge za kanadske korisnike.
Google je nazvao prijedlog zakona „neizvedivim“ u sadašnjem obliku i rekao da nastoji sarađivati s vladom na pronalaženju „puta naprijed“.
Savezna vlada kaže da je zakon o online vijestima neophodan „kako bi se poboljšala pravednost na kanadskom tržištu digitalnih vijesti“ i da bi se omogućilo novinskim organizacijama koje se bore da „osiguraju pravičnu nadoknadu“ za vijesti i linkove dijeljene na platformama.
Analiza zakona od strane nezavisnog parlamentarnog nadzornika budžeta procijenila je da bi novinske kompanije mogle dobiti oko 250 miliona dolara godišnje od digitalnih platformi. Očekuje se da će Zakon o online vijestima stupiti na snagu u Kanadi za šest mjeseci.