Foto: Facebook
(Patria) - Jezero Issyk-Kul možda je i ponajveća turistička atrakcija pomalo zaboravljene srednjoazijske države Kirgistana. To je jedno od najvećih planinskih jezera na svijetu.
Ono je donekle slano - što ga sprječava da se smrzne tokom hladnih srednjoazijskih zima - ima salinitet od samo oko 0,6 posto, primjera radi, salinitet Jadranskog mora iznosi 38 posto.
Sama država inače je poznata po lijepoj prirodi, i s obzirom na razvoj turizma u svakom kutku svijeta, pitanje je dana kada će ga otkriti turisti, piše Punkufer.hr.
Već spomenuti Issyk-Kul jedno je od najvećih planinskih jezera na svijetu koje se nalazi na nadmorskoj visini od 1.607 metara iznad nivoa mora.
Dugačko je nevjerovatna 182 kilometra, široko 62, a ukupno zauzima površinu od 6.236 kvadratnih kilometara.
Jezero se smatra drugim najvećim planinskim jezerom na svijetu (južnoameričko jezero Titicaca u Peruu i Boliviji je veće, ali i više).
Aktivnosti na Issyk-Kulu uključuju sportove na vodi, planinarenje (planine su zapanjujuće lijepe), posjeta starim sovjetskim kupalištima i sanatorijima te jahanje.
Kirgizi imaju nomadsko nasljeđe (kao Mongoli), iako su tokom sovjetskog perioda prešli na ustaljeni način života.
Posjetioci će vidjeti jurte (danas se uglavnom koriste kao pansioni) i mnoštvo konja, koji su ključni za naslijeđe Kirgistana, a konjsko meso čini i dio njihove nacionalne kuhinje.
Jezero je okruženo visokim planinama, pogledi su čudesni, tako da slobodno možemo reći kako je jedno od neotkrivenih svjetskih prirodnih ljepota.
Ipak, kroz sovjetsko doba, jezero Issyl-Kul bilo je glavno turističko odredište, čemu svjedoče brojna lječilišta iz sovjetskog perioda (ona same po sebi vrijedi posjetiti) koja se uglavnom nalaze oko grada Cholpon-Ata.
Glavni grad na obalama Issyl-Kula je Karakol, centar regije u kojoj je turistima najlakše naći smještaj ukoliko se odluče na posjetu jezeru.