Članak

RATNI TROŠKOVI RASTU

Rusija udvostručuje novac za odbranu za 2023. godinu

Troškovi rata u Ukrajini rastu i sve više opterećuju finansije Moskve.

Foto: Twitter

(Patria) - Rusija je udvostručila svoju ciljnu potrošnju za odbranu za 2023. godinu na više od 100 milijardi dolara, trećinu svih javnih rashoda, pokazao je vladin dokument koji je pregledao Reuters, dok troškovi rata u Ukrajini rastu i sve više opterećuju finansije Moskve.

Brojke bacaju svjetlo na rusku potrošnju na sukob u vrijeme kada se podaci o budžetskim rashodima za pojedine sektore više ne objavljuju. Oni pokazuju da je samo u prvoj polovini 2023. godine Rusija potrošila 12%, ili 600 milijardi rubalja, više na odbranu od 4,98 biliona rubalja (54 milijarde dolara) koliko je prvobitno planirala za 2023. godinu.

Potrošnja na odbranu u prvih šest mjeseci 2023. iznosila je 5,59 biliona rubalja, 37,3% od ukupno 14,97 biliona rubalja potrošeno u tom periodu, pokazuje dokument. Budžetski plan Rusije predviđa 17,1% ukupnih sredstava utrošenih na „Narodnu odbranu“.

Rastući ratni troškovi podržavaju skromni ekonomski oporavak Rusije ove godine uz veću industrijsku proizvodnju, ali su već gurnuli budžetske finansije u deficit od oko 28 milijardi dolara - cifru koja je pojačana padom izvoznih prihoda.

Veća potrošnja na odbranu mogla bi dodatno povećati deficit, dok bi povećanje proizvodnje moglo ugroziti druge sektore i istisnuti privatne investicije.

Proračuni Reutersa zasnovani na dokumentu pokazali su da je Rusija potrošila na odbranu u prvih šest mjeseci 19,2% svih prvobitno planiranih budžetskih izdataka za 2023. godinu.

Posljednji javno dostupni podaci pokazuju da je Moskva potrošila 2 triliona rubalja na vojsku u januaru i februaru. U prvoj polovini ove godine budžetski rashodi bili su za 2,44 triliona rubalja veći nego u istom periodu 2022. godine. Prema dokumentu, 97,1 posto te dodatne sume je usmereno na sektor odbrane.

U dokumentu je data nova procjena godišnje potrošnje za odbranu od 9,7 biliona rubalja, što je jedna trećina ukupne ciljne potrošnje od 29,05 biliona rubalja, što bi bio najveći udio u najmanje posljednjoj deceniji. Između 2011. i 2022. godine Rusija je potrošila minimalno 13,9% i maksimalno 23% svog budžeta na odbranu.
Rusija je već potrošila 57,4% svog novog godišnjeg budžeta za odbranu, pokazuje dokument.

Puni kapacitet?

Vojna proizvodnja je dovela do snažnog oporavka industrijske proizvodnje, a analitičari kažu da su državni ugovori o odbrani bili ključni pokretač ekonomskog oporavka Rusije na rast BDP-a do sada ove godine sa smanjenja od 2,1% u 2022. godinu.

Konkretno finansiranje odbrane spada u zatvorene rashode, ali neki podaci, iako više nisu javni, se distribuiraju. Na primjer, dokument pokazuje da je Rusija potrošila skoro 1 bilion rubalja na vojne plate u prvoj polovini, 543 milijarde rubalja više nego u istom periodu prošle godine.

Zamjenik premijera Denis Manturov rekao je u julu da odbrambena industrija sada proizvodi više municije svakog mjeseca nego u cijeloj 2022. godini.

Sredstva za škole, bolnice i puteve su ove godine smanjivana u korist odbrane i sigurnosti, ali kako udio troškova za odbranu raste, druge oblasti bi se mogle suočiti sa rezovima.

„Vojni industrijski kompleks omogućava industrijski rast, 'civilne' industrije ponovo usporavaju“, rekao je Dmitrij Polevoj, šef investicija u Locko-Investu, nakon prošlosedmičnih podataka o industrijskoj proizvodnji za juni.

Ekonomista CentroCreditBank Jevgenij Suvorov rekao je da vojna industrija radi punim kapacitetom. „Ne znamo kakav je potencijal za dalje povećanje proizvodnje tenkova i projektila“, rekao je Suvorov. „Ali znamo da je dodatno povećanje ove proizvodnje moguće samo na račun krvarenja većeg broja osoblja iz drugih sektora privrede.“

Kao veliki izvoznik Rusija obično bilježi budžetske viškove, ali će drugu godinu zaredom ostvariti deficit, s tim da je vrijednost izvoza energije pala za 47% u odnosu na prethodnu godinu u prvih šest mjeseci.

Veća budžetska potrošnja povećava rizik od inflacije. Centralna banka je povećala kamatne stope na 8,5% u julu, a analitičari očekuju da će troškovi zaduživanja i dalje rasti.

Banka Rusije prognozira rast BDP-a od 1,5%-2,5% ove godine. Međunarodni monetarni fond je u aprilu prognozirao rast od 0,7% ove godine, ali uz globalnu izolaciju koja će umanjiti izglede Rusije u godinama koje dolaze.

„Obilni fiskalni 'steroidi' za sada pomažu prilično dobro, ali teško da poboljšavaju srednjoročnu ili dugoročnu poziciju privrede“, rekao je Polevoj. „Čim fiskalna konsolidacija postane neizbježna, doći će do brzog usporavanja privrede“, dodao je.

#Moskva #rusija #ukrajina #VladimirPutin #Svijet