State Department (Foto: Twitter)
(Patria) - State Department u izvještaju o investicijskoj situaciji u BiH, s naglaskom na Rs, upozorio je na komplikovan i nesiguran sistem za investitore.
Značajne prepreke
U izvještaju koji je objavljen navodi se da je Bosna i Hercegovina otvorena za strana ulaganja, ali da bi uspjeli, investitori moraju prevladati značajne prepreke poput složene zakonske regulative, korupcije, netransparentne poslovne procedure...
"Zemlja nudi liberalan trgovinski režim, a njena pojednostavljena porezna struktura je jedna od najnižih u regionu (17 posto PDV-a i 10 posto poreza na dohodak), ali poslodavci snose veliki teret za doprinose. Više od 500 državnih preduzeća i javni sektor pritiskaju privatni sektor", navodi se, između ostalog, u izvještaju.
U State Departmentu dotakli su se i formiranja vlasti u Bosni i Hercegovini nakon Općih izbora 2022. godine, navodeći kako je vlast u Rs-u odmah formirana a da u Federaciji BiH još ima izazova u formiranju funkcionalne vlasti.
"Složene institucionalne, političke i teritorijalne strukture BiH komplikuju ekonomski pejzaž zemlje i odvraćaju strane investitore", dodaje se u izvještaju.
Ističe se i da su tenzije povećali potezi Rs-a da protivustavno preuzme kontrolu nad državnom imovinom, ali i prijetnje predsjednika tog entiteta Milorada Dodika da će se Rs odvojiti od BiH.
"Ove radnje, u kombinaciji s naporima Rs-a da se formiraju paralelne institucije na entitetskom nivou, kao što je agencija za lijekove i medicinsku opremu Rs-a, prijete stvaranjem zakonskih nejasnoća koje dodatno komplikuju poslovno okruženje, narušavaju privredu i ometaju ulaganja", potcrtavaju iz State Departmenta.
Adekvatna analiza
Navode i kako bi investitori trebalo da provedu adekvatnu analizu i savjetovanje prije ulaganja, a to uključuje izbjegavanje izloženosti pojedincima i entitetima pod sankcijama SAD-a i pojašnjavanje prava vlasništva nad zemljištem i statusa subnacionalnih institucija kako bi se izbjeglo uplitanje u potencijalno nezakonito ili neustavno rješenje.
Potencijalni investitori pozivaju se da pročitaju izjave visokog predstavnika za BiH, poručuju iz State Departmenta, iz kojeg su se dotakli i sankcionisanih osoba u Bosni i Hecegovini.
"Najistaknutiji među njima je predsjednik Rs-a Milorad Dodik i Integral inženjering. Ostali pojedinci su sankcionisani za ratne zločine", kaže se u izvještaju, prenosi Faktor.ba.
Kada je riječ o ekonomiji, navodi se kako su američke investicije u BiH niske, te većinu američkih kompanija u BiH predstavljaju male prodajne kancelarije koje su koncentrisane na prodaju američkih roba i usluga, uz minimalna dugoročna ulaganja.
"Bosna i Hercegovina ima relativno nizak nivo direktnih stranih ulaganja (FDI). Rascjepkana vlada u BiH nema ni kapacitet ni političku volju da se posveti pružanju adekvatnih poticaja ili dobrog okruženja za investitore.
Između 1994. i 2021. godine u BiH se slilo oko 8,95 milijardi dolara direktnih stranih ulaganja. Prvih pet historijskih investitora u BiH su Austrija, Hrvatska, Srbija, Slovenija i Njemačka.
Zajedno, ove zemlje predstavljaju 61 posto ukupnih zaliha FDI u BiH", kaže se u izvještaju, te dodaje da je naša BiH bogata prirodnim resursima koji pružaju potencijalne mogućnosti u energetici, poljoprivredi, turizmu.