Foto: Predsjedništvo BiH
(Patria) - Član Predsjedništva BiH Denis Bećirović razgovarao je sa šefom Delegacije Evropske unije u BiH Johannom Sattlerom o aktuelnoj situaciji u Bosni i Hercegovini.
Bećirović je Sattleru ukazao na antiustavna i antidejtonska djelovanja organa vlasti bh. entiteta Rs i rekao da je potrebno i da nadležne međunarodne institucije hitno preduzmu neophodne korake kako bi se zaštitio ustavni poredak u Bosni i Hercegovini.
Tom prilikom je Sattleru uručio i Bijelu knjigu antidejtonskih akata organa vlasti bh. entiteta Rs, te je pozvao Evropsku uniju da preduzme konkretne korake s ciljem očuvanja mira i sigurnosti u Bosni i Hercegovini, uključujući i povećanje broja vojnika EUFOR-a u Bosni i Hercegovini.
- Domaći i međunarodni predstavnici ne smiju zažmiriti pred činjenicom da još traje nezapamćen udar na ustavni poredak Bosne i Hercegovine i temeljne odredbe Dejtonskog mirovnog sporazuma.
Bez povratka u okvire ustavnosti i zakonitosti nemoguće je ozbiljno rješavati bilo koje pitanje u našoj državi. To mora biti prioritet broj jedan i za međunarodne i domaće zvaničnike.
Evropska unija je jedan od svjedoka Dejtonskog mirovnog sporazuma i ima međunarodnu obavezu da sačuva mir i sigurnost u Bosni i Hercegovini i regiji - rekao je Bećirović.
Iskazao je punu opredjeljenost za ubrzanje evropskog puta Bosne i Hercegovine, naglašavajući da je i sam pokrenuo niz aktivnosti s ciljem dinamiziranja tog puta.
- Ipak, u ovom momentu, svi domaći i međunarodni zvaničnici moraju se fokusirati na odbranu ustavnog poretka države kao temeljnog preduslova za očuvanje mira i stabilnosti. Bosna i Hercegovina je na velikoj prekretnici.
Međunarodna zajednica ne smije dozvoliti da Dodik kupovinom vremena i taktičkim potezima skretanja pažnje sa udara na ustavni poredak uruši instituciju OHR-a i Ustavnog suda BiH, jer bi to bio uvod u stanje anarhije s nesagledivim posljedicama - potcrtao je Bećirović.
Tokom razgovora Sartler je rekao da Bosna i Hercegovina treba ubrzati proces evropskih integracija.
Istakao je da treba prestati s politikom koja destabilizira prilike u Bosni i Hercegovini i posvetiti se rješavanju životnih pitanja građana Bosne i Hercegovine.
Evropska unija je prijatelj koji pruža ruku i političari u Bosni i Hercegovini je trebaju prihvatiti, poručio je Sattler.