(Patria) - Prijedlog Zakona o slobodi pristupa informacijama izazvao je oštru raspravu u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, a pojedini zastupnici su čak u raspravu uvukli i Delegaciju Evropske unije odnosno kako imaju različit odnos prema ovom zakonu u zvaničnoj i nezvaničnoj komunikaciji.
Najveći problem je izazvao dio koji propisuje da je žalbeni organ Žalbeno vijeće Vijeća ministara koje bi trebalo da postupa postupa po žalbama ukoliko institucije odbiju pristup ili onemoguće pristup informacijama.
Zastupnik SDA Šerif Špago je predložio amandman koji bi riješio ovaj problem. No, otkud taj amandman pojasnio je Saša Magazinović, zastupnik SDP-a.
On je kazao da je EU u zvaničnom pismu navela da se Zakon treba usvojiti skupa sa amandmanom, dok su poslanici nezvanično dobijali poruke da usvoje Zakon i ako amandman ne bude prihvaćen.
"Kolega Špago je u pravu kada kaže da smo dobili dopis iz Delegacije EU kojim se traži korekcija zakona u jednom članu i oni su te amandmane pripremili i išli od zastupnika do zastupnika da vide ko će predložiti amandmane. Na kraju je kolega Špago predložio amandmane, a to nisu njegovi amandmani nego amandmani Delegacije Evropske unije. Tačno je i da je u pismu koje nam je upućeno stoji da kako bi zakon bio u skladu sa pravnom stečevinom EU i relevantnim međunarodnim standardima kako bi se napravio konkretan iskorak na evropskom putu treba razmotiri i usvojiti ovaj prijedlog", kazao je Magazinović.
Zatim je dodao da ono što se nije moglo pročitati u javnosti je da isti oni koji kažu da ovo nije trenutno u skladu sa pravnom stečevinom i međunarodnim standardima zovu iz Delegacije EU da usvoje zakon i bez ovog amandmana.
"Ono što je u javnosti je prisutno ovo pismo, a ono što u javnosti nije prisutno je da ti isti koji su poslali pismo kažu usvojite zakon, o čemu postoji i trag. U javnosti se osuđuje Zakon Vijeća ministara, a onda mimo javnosti kažu glasajte za taj zakon. Kada mi glasamo za taj Zakon, onda će reći usvojili ste zakon mimo EU standarda. Nećemo se tako igrati. Sljedeći put ćemo kada se desi ovakva situacija, javno to reći. Ovo nije prvi put da se u javnosti nešto osporava, šalju saopćenja, a da se nama sugeriše drugačije", oštro je poručio Magazinović navodeći da on neće biti taj koji će se pravdati novinarima.
Poručio je da ne želi biti žirant ničije priče pa ni Delegacije EU i da svaki put kada bude u situaciji da usvajaju nešto što nije u redu će javno izaći i komunicirati.
Safet Kešo iz SDA rekao je da cijeni iskrenost Magazinovića i da je frapantno saznanje do kojeg se došlo da postoje dva različita mišljenja jedno jasno i potpisano i drugo koje je došlo do pojedinih zastupnika. Kešo je upitao znači li to da EU pokazuje i dva lica.
Branislav Borenović iz PDP-a je dodao da je šokiran riječima Magazinovića i da očigledno postoje zvanična i nezvanična komunikacija.
"Pitanje je šta je validnije ono što je došlo kao zvanični stav i prijedlog Delegacije EU koji je usklađen sa evropskim standardima ili ono što se daje nezvaničnom komunikacijom. To urušava proces donošenja važnih zakona. Postavljam pitanje usvajamo li mi zakon zbog naziva ili sadržaja. Dajte da znamo stav je li ovaj zakon usklađen sa pravnom stečevinom ili ne odgovara", upitao je Borenović.
Sanja Vulić iz SNSD-a je rekla da se slaže sa Magazinovićem da se ne smije niko poigravati sa Parlamentom i da se ne smije dozvoliti da bilo ko ponižava poslanike imajući u vidu da odgovaraju građanima, a ne Sattleru i bilo kome drugom.
"Mi jesmo opredijeljeni za ispunjavanje prioriteta na putu ka EU, ali to ne znači da će neko svoju pamet nametati i da će određivati kako ćemo zakone kreirati. Niko ne spori da se trebaju uskladiti sa evropskim direktivama, ali ne onako kao to misli gospodin Sattler. Radi javnosti, i ovog što je kolega Borenović rekao, želim reći da je klub poslanika SNSD-a zvanično na mail dobio pismo gospodina Sattlera i mi smo i tada rekli da Sattler nije taj koji će nama kreirati pamet, niti smo mi materijal koji se da obrađivati po njegovim interesima i standardima", kazala je Vulić.
Zastupnik DF-a Zlatan Begić kazao je da Klub DF-a neće podržati ovaj zakon.
Zastupnica Naše stranke Sabina Ćudić kazala je da EU nije pokazala da ima dva lica već 27 lica te da i ona ima problem s ovim zakonom.