Članak

RUSKI PREDSJEDNIK

Putin: Ako poljska vojska uđe u ukrajinski Lvov, tamo će zauvijek i ostati

Predsjednik Rusije Vladimir Putin je rekao da ako poljske jedinice uđu u Lvov ili neke druge teritorije u Ukrajini, ostati tamo „zauvijek“.

Foto: Twitter

(Patria) - Predsjednik Rusije Vladimir Putin je rekao da će poljske jedinice, ako uđu u Lvov ili neke druge teritorije u Ukrajini, ostati tamo „zauvijek“, javio je Tass.

„Možda su u toku planovi da se planirana poljsko-litvansko-ukrajinska zajednička vojna jedinica koristi kao okupaciona snaga na teritorijama zapadne Ukrajine, a sve poljske snage koje uđu u Lvov sigurno će tamo ostati“, rekao je ruski predsjednik Vladimir Putin na radnom sastanku Vijeća sigurnosti.

„Ne mogu a da ne prokomentarišem ono što je upravo rekao direktor ruske vanjske obavještajne službe Sergey Narishkin i izvještaje u štampi koji su se pojavili o planovima za stvaranje takozvane poljsko-litvansko-ukrajinske jedinice. Ne govorimo ovdje o nekoj šarolikoj ekipi plaćenika – ima ih već dovoljno, dosta ih je uništeno, već o opremljenoj vojnoj formaciji koja se planira koristiti za operacije na teritoriji Ukrajine“, rekao je Putin.

Prema Putinovim riječima, „ovo neće predstavljati ništa novo“, dodajući da su nakon poraza Njemačke i drugih centralnih sila u Prvom svjetskom ratu, poljske jedinice zauzele Lvov i susjedne zemlje, koje su tada bile dio Austro-Ugarske.

„Podstaknuta Zapadom, Poljska je iskoristila tragediju ruskog građanskog rata da pripoji određene historijski ruske provincije. Naša zemlja, koja je tada prolazila kroz težak period, bila je prinuđena da potpiše sporazum iz Rige 1921. godine i de facto prizna otuđenje svojih teritorija“, rekao je Putin.

„Zajedno sa Litvancima, oni (Poljaci) su se navodno borili protiv takozvanog ruskog imperijalizma, ali čim im se ukazala prilika, odmah su 'izrezali' komad zemlje od svog susjeda“, rekao je Putin. Dalje je rekao kako je „Poljska također učestvovala u rasparčavanju Čehoslovačke što je rezultat Minhenskog sporazuma sa Hitlerom 1938. godine“, potpuno okupirajući Cieszyn Šlesku.

„20-ih i 1930-ih, takozvane Kresy Wschodnie iz Poljske (‘Istočne granice’ na poljskom ), a to uključuje teritoriju zapadne Ukrajine, zapadne Bjelorusije i dio Litvanije, bile su podvrgnute oštroj politici polonizacije i prisilne asimilacije lokalnog stanovništva, supresije etničkih kulutura i ortodoksnog kršćanstva“, rekao je Putin.

Kazao je da je takva agresivna politika za Poljsku završila gubitkom nacionalne nezavisnosti i državnosti 1939. godine, koji su kasnije obnovljeni „u velikoj mjeri zahvaljujući Sovjetskom Savezu“. Štaviše, „zapadne teritorije današnje Poljske bile su Staljinov poklon Poljacima. Da li su naši prijatelji u Varšavi zaboravili na ovo? Podsjetićemo ih“, dodao je Putin.

#Poljska #rusija #ukrajina #Svijet