(Patria) - U Memorijalnom centru u Potočarima održava se komemoracija, nakon koje će uslijediti dženaza i ukop 30 žrtava genocida u Srebrenici, najtežeg zločina počinjenog u Evropi od Drugog svjetskog rata, u kojem su snage Vojske Republike Srpske u nekoliko dana ubile 8.372 muškaraca i dječaka bošnjačke nacionalnosti.
Almedina Dautbašić-Memišević najmlađa je preživjela genocid u Srebrenici. Ostala je i bez majke i bez oca.
Ona je tokom govora istakla da je prošlo 28 godina od dana kada se kao 13-godišnja djevojčica našla u krugu fabrike akumulatora.
„Imala sam 13 godina, sestra 15, jedan brat 10, a drugi 7. Ostali smo bez majke ranije, a otac je tog 11. jula krenuo šumom, a mi djeca sa starom iznemoglom očevom majkom stigli smo u fabriku. I sada kada bacim pogled na ovu salu, pojavi se strah da se ne pojavi teška ruka zločinca koji je 12. jula poklopio mršava pleća mog brata i rekao ti ostaješ. Potrčala sam prema zločincu i u trenutku njegove nepažnje povukla ga za ruku i onako malehan se sakrio u autobusu. Otac nažalost nije preživio. Ubijen je u Kamenici, njegovi posmrtni ostaci su ukopani 2009. godine“, kazala je Almedina.
Ona je naglasila da su djeca ubijenih srebreničkih civila izrasla u akademske građane ove države.
„Mi jačamo državu BiH. Možda bih trebala govoriti o dobroti ljudi koji su nama pokušavali ublažiti ranu koju nosimo, takvih ima i ovdje danas među vama, koji ste došli da se poklonite tužnom potočarskom polju nišana", kazala je ona moleći prisutne da da se posebno naklone majkama.
Almedina je s velikim poštovanjem govorila o Majkama Srebrenice.
„Mi vam poručujemo da mi djeca Srebrenice i naša tek rođena djeca nećemo dozvoliti da se žrtve genocida zaborave. Nadam se da ovo čuju i oni koji pokušavaju negiranjem genocida i masovnih zločina oduzmu pravo ovim majkama da su nekada imala sinove, muževe, braću, a mi svoje očeve. Što prije shvate da se Srebrenica bilježi pod stavkom genocid to će biti lakše i za njihovu djecu da se s njih skine biljeg zločina“, kazala je Almedina.