(Patria) - U Memorijalnom centru u Potočarima održava se komemoracija, nakon koje će uslijediti dženaza i ukop 30 žrtava genocida u Srebrenici, najtežeg zločina počinjenog u Evropi od Drugog svjetskog rata, u kojem su snage Vojske Republike Srpske u nekoliko dana ubile 8.372 muškaraca i dječaka bošnjačke nacionalnosti.
Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH tokom svog komemorativnog govora kazao je da moramo razumjeti i žalovati.
„Lekcije Srebrenice se nikad ne smiju zaboraviti. Moramo se vratiti na početak i razumjeti da je moralna dužnost, a pogotovu međunarodne zajednice, koja prije 20 godina nije dala doprinos pravdi, nije omogućila budućnost za mlade naraštaje, iz tog razloga današnji dan je prava prilika da obilježimo ono što se desilo, ali i okrenemo budućnosti“, istakao je Schmidt.
Kazao je da je to lakše reći nego učiniti, jer to podstiče velike rasprave.
„Mlađi naraštaji moraju znati šta je dovelo do genocida i koje su njegove posljedice. Važan korak je da jačamo kapacitet i mogućnosti Memorijalnog centra u Potočarima da kroz edukaciju pravimo sjećanja. Da bi pomirenje u društvu bilo efikasno, istina i pravda i garancija da se ovo više nikada neće desiti su ključne. MC treba postati ključna institucija kako bi pružio podršku pomirenju, očuvanju mira. Munira vi ste jučer uputili apel da 11. juli postane i službeno priznat dan žalosti i ja se s time slažem. Ja znam šta u Njemačkoj znači kada obilježavamo dan sjećanja na holokaust. Evo pozivam sve Evropljane da se pridruže toj inicijativi“, istakao je Schmidt.
Visoki predstavnik je istakao i da se moraju zaustaviti tenzije koje dovede u pitanje počinjene zločine.
„Hasan Hasanović koji je svoja iskustva pretočio u knjigu, govori o onima koji negiraju ovo. Historija koja se uči u školama je teret za mlade naraštaje, i zato pozivam domaće organe da procesuiraju negiranje genocida kako ne bi proširivali patnje“, istakao je Schmidt.
Dodao je da moramo imati odlučne poteze Tužilaštva BiH.
"Svi oni koji u kontekstu zakonodavstva mog prethodnika, koje ću ja vjerovatno proširiti, moraju znati da oni koji negiraju i glorifikuju zločine nanose bol ne samo porodicama nego i cijelom čovječanstvu", poručio je Schmidt.
Pozvao je da se naprave propisi prema kojima osuđeni zločinci ne mogu obnašati javne funkcije.
"Njihova moralna dužnost je da od žrtava traže izvinjenje. Nadam se da rane mogu zacijeliti, ali moramo razmotriti cijeli paket za budućnost, a on uključuje i pitanje naknadu štet za žrtve", dodao je Schmidt.