(Patria) - Papa Franjo rekao je u nedjelju da će imenovati 21 novog kardinala iz cijelog svijeta krajem septembra, jer želi da ostavi svoj pečat na papinstvu, javio je AFP.
Predstojeća skupština kardinala, zakazana za 30. septembar i poznata kao konzistorija, biće deveta za papu Franju (86), koji je postao papa prije deset godina i nastoji da ostavi trajni pečat na tu instituciju.
„Njihovo porijeklo izražava univerzalnost Crkve koja nastavlja da objavljuje Božju milosrdnu ljubav prema svim ljudima na zemlji“, rekao je papa, nakon nedjeljne molitve Angelus s prozora Apostolske palače na Trgu Svetog Petra.
Franjini novi izbori pomno se prate kao pokazatelj budućeg smjera Katoličke crkve i njenih prioriteta za 1,3 milijarde vjernika.
Svi kardinali mlađi od 80 godina, uključujući 18 iz grupe imenovane u nedjelju, poznati su kao „kardinali elektori“, koji će učestvovati u glasanju za imenovanje nasljednika pape Franje. Nakon konzistorija krajem septembra, biće 137 kardinala elektora, od kojih će oko tri četvrtine biti imenovano od strane Franje.
Otkako je postao papa, Franjo je nastojao da uzdigne svećenstvo iz zemalja u razvoju daleko od Rima na najviše rangove Crkve, kao dio svoje opće filozofije različitosti i uključenosti. Imena koje je Franjo objavio u nedjelju uključuju sveštenstvo u regijama u kojima kršćanstvo raste, poput Latinske Amerike, Afrike i Azije. Među nadbiskupima koji će postati kardinali su oni Jube u Južnom Sudanu, Cape Twonu u Južnoj Africi i Tabora u Tanzaniji.
Na listi se također nalazi biskup iz Penanga u Maleziji i Hong Konga, Stephen Chow Sau-Yan, koji ima doktorat psihologije na Harvardu i koji će biti ključan u poboljšanju veza Crkve sa komunističkom Kinom. Latinski patrijarh Jerusalima, najviši katolik u Svetoj zemlji, Talijan Pierbattista Pizzaballa, čija nadbiskupija obuhvaća Izrael, Palestinske teritorije, Jordan i Kipar, također će biti imenovan.