Američki predsjednik Joe Biden (Foto: Facebook)
(Patria) - Sjedinjene Američke Države objavile su u petak da će po prvi put dostaviti kasetnu municiju Ukrajini.
Ovaj potez izazvao je oštre kritike grupa za ljudska prava zbog opasnosti od neeksplodiranih bombi, ali Washington je rekao da je dobio uvjeravanja od Kijeva da će minimizirati rizik za civile, uključujući i nekorištenje municije u naseljenim područjima.
Predsjednik Joe Biden rekao je za CNN da je odluka o davanju ove municije bila „veoma teška“, ali da ukrajinskim snagama „ponestaje municije“, prenio je AFP.
Novi paket vojne pomoći najavljen u petak uključuje „poboljšanu konvencionalnu municiju dvostruke namjene“, navodi Pentagon u saopštenju, govoreći o kasetnim bombama.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski je izrazio zahvalnost na „prijeko potrebnoj“ pomoći, tvitujući da će „proširenje ukrajinskih odbrambenih sposobnosti pružiti nove alate za deokupaciju naše zemlje i približavanje mira“.
Američki savjetnik za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan objasnio je odluku rekavši da postoji „ogromna opasnost od povreda civila ako se ruske trupe i tenkovi probiju kroz ukrajinske položaje i zauzmu više ukrajinske teritorije i potčine još ukrajinskih civila jer Ukrajina nema dovoljno artiljerije“. Kijev je „dao pismena uvjeravanja da će ih koristiti na vrlo oprezan način“, rekao je, napominjući da ukrajinska vlada „ima svaki poticaj da smanji rizik za civile, jer su to njihovi građani“.
Ukrajina je obećala da neće municiju koristiti u područjima naseljenim civilima i da će bilježiti gdje ih koriste za pomoć u deminiranju nakon rata, dodao je američki podsekretar odbrane Colin Kahl.
Ali grupe za ljudska prava su se oštro usprotivile da ovoj odluci Washingtona.
Human Rights Watch je rekao da bi „transfer ovog oružja neizbježno prouzročil dugotrajnu patnju civila i potkopao međunarodnu osudu protiv njihove upotrebe.“
Amnesty International je rekao da Bidenova administracija „mora shvatiti da će svaka odluka koja omogućava širu upotrebu kasetnih bombi u ovom ratu vjerovatno dovesti do jednog predvidivog ishoda: dalje smrti civila.“
„Kasetna municija je neselektivno oružje koje predstavlja ozbiljnu prijetnju životima civila, čak i dugo nakon završetka sukoba. Njihov prijenos i korištenje od strane bilo koje zemlje pod bilo kojim okolnostima je nespojivo s međunarodnim pravom“, dodaje se.
Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Guterres također se usprotivio tom potezu, a glasnogovornik je rekao da „ne želi da se nastavi upotreba kasetne municije na bojnom polju“.
Washington je do sada dao više od 42 milijarde dolara vojne pomoći Kijevu od ruske invazije u februaru 2022. godine.