(Patria) - U sarajevskom naselju Nahorevo danas je obilježena 31. godišnjica zločina nad logorašima i građanima naselja Nahorevo, koji su, ratne 1992. godine, bili zatočeni u prostorijama Psihijatrijske bolnice Jagomir, ili su odvođeni na okolna brda gdje su mučki ubijani.
U ovom logoru, bilo je zatočeno 80 ljudi dovedenih sa Nahoreva, Brekinog potoka i drugih dijelova Sarajeva, od čega je jedan dio ubijen, drugi dio je prevezen u zloglasni logor „kod Sonje“ u Vogošći. Za 18 osoba, koje su prethodno bile zatočene u ovom logoru, a potom odvedene u nepoznatom pravcu, još uvijek se traga.
Optuženog za zločine u Nahorevu, bivšeg načelnika Stanice javne bazbjednosti Centar Gorana Sarića, Sud BiH oslobodio je optužbe da je nadzirao i učestvovao u razdvajanju muškaraca koji su bili zatvoreni u Psihijatrijskoj bolnici Jagomir u Sarajevu u junu 1992. godine.
Ogorčenje zbog ove presude i nesposobnosti Tužilaštva BiH da dokaže tvrdnje gorka je pilula preživjelima, kao i porodicama koje još uvijek tragaju za nestalima. Osim što je nagrađen slobodom, Sarić sada traži odštetu od države jer njegova krivnja nije dokazana!
Sredinom juna 1992. godine srpski policajci pozvali su stanovnike Nahoreva do zgrade Mjesne zajednice, nakon čega je oko sto njih uhapšeno i kamionom prebačeno u Jagomir, gdje su zadržani.
Ima li pravde pitaju se danas mještani Nahoreva, koji i danas traže kosti svojih najmilijih.
Sarića se teretilo da je vršio razdvajanje zatočenika u Jagomiru u tri grupe, tako što je u prvu grupu odvojio 60 zatočenika, koji su prisilno premješteni u Sarajevo, u drugu grupu 26 Bošnjaka, koji su prebačeni u logor Bunker u Vogošći, dok je u treću grupu odvojio 11 osoba, koje su kasnije ubijene na području Skakavca u Sarajevu.