Članak

Popis paravan za posjetu Beogradu, Ivanić traži pomoć za spas RS

Popis paravan za posjetu Beogradu, Ivanić traži pomoć za spas RS

Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Mladen Ivanić boravio je u Beogradu kod prvih ljudi Srbije; premijera Aleksandra Vučića i predsjednika Tomislava Nikolića.

Doskorašnji prvi čovjek PDP-a novinarima je u Beogradu rekao, zabrinuto, da je srbijanskim kolegama prenio poglede na dosta pogoršane političke prilike u Bosni i Hercegovini, posebno u posljednjih mjesec-dva.

Najteže u BiH je, prema mišljenju Ivanića, dakako, Srbima. Sve je krenulo ukrivo nepotrebnom retorikom jednog broja vjerskih lidera, nastavljeno istom retorikom političara iz FBiH, a završeno, kako je to rekao Ivanić „prevarom Izetbegovića i Čovića u vezi sa Odlukom o objavi rezultata popisa stanovništva“.

Teško je za povjerovati da su baš ova tri fakta natjerala Ivanića da se zaputi u Beograd. Osim da će mu priča o ugroženosti srpskog naroda i Republike Srpske donijeti određene političke poene, itekako potrebne prije lokalnih izbora u oktobru, ima tu još jedan skriveni i stvarni razlog Ivanićevih konsultacija u Beogradu.

Istovremeno sa Ivanićem u Beogradu je bio i Milorad Dodik. Iako su odvojeno primani u Beogradu, vrtili su priču na istu temu: ugroženost Republike Srpske. Vjerovatno su i njihovi domaćini Vučić i Nikolić davali reprizne odgovore.    

Prije svega bi se moglo reći da su Ivanić i Dodik u Beograd otputovali zbog sve bližeg datuma, kada će na snagu stupiti odluka Ustavnog suda BiH o ukidanje obilježavanja 9. januara, kojeg u Banja Luci slave kao Dan Republike Srpske.

Bila je to odluka Ustavnog suda BiH na apelaciju Bakira Izetbegovića. To je jedan od najvećih udaraca srpskim političarima u posljednjih 20-ak godina. Odluka će stupiti na snagu do kraja ovog mjeseca.

Zašto je i vlastima i opoziciji iz Republike Srpske važan 9. januar, i zbog čega će na sve moguće načine pokušati da odgode primjenu Odluke?

Ukidanjem 9. januara remeti se teza o kontinuitetu Republike Srpske. Vlasti iz ovog bh. entiteta nameću potpuno besmislenu i bolesnu teoriju da je Bosna i Hercegovina nastala u Dejtonu, spajanjem Republike Srpske i Federacije BiH. Zbog toga ne treba iznenaditi što će, kako se primiče kraj juna, i tenzije i priče o ugroženosti srpskog naroda biti sve intenzivnije. A, aktivirat će se i priča o referendumu. Jer, građanima u ovom dijelu BiH neće biti lahko objasniti kako to da je preko noći srušena teorija o nedokučivoj nadmoćnosti Republike Srpske nad Bosnom i Hercegovinom.

Svijet i Kongres SAD traže Dejton 2. Presuda Karadžiću za istrebljenja i genocid je otvorila ova pitanja do kraja. Da li po međunarodnom pravu može postojati entitet stvoren na genocidu, teškim zločinima i etničkom čišćenju?

Prostor na kojem nema drugih i drugačijih ni za pokaz. Tom činjenicom su se nažalost i hvalili lideri tog entiteta. Ono što je nekad bilo za pohvalu danas je za otvoreni plač po Beogradu.       

Ako region išta može ohrabriti iz beogradskog sastanka onda su to poruke premijera Vučića, koji je rekao da će se brinuti o Srbima u BiH. Ranije se Vučić brinuo samo o Srbima iz RS. Po prvi put brine za Srbe iz cijele BiH. Ima pomaka, barem u Vučićevoj retorici.

#Mišljenja #ArminALJOVIĆ