Članak

Previše je pritiska sa hrvatske strane da bi mu bosanski inat popustio

Previše je pritiska sa hrvatske strane da bi mu bosanski inat popustio

U posljednjim napadima iz susjedne Hrvatske, nakon hapšenja generala Matuzovića, poruke pune prijetnji i ucjena se nisu kontrolisale. Ali, jedini pomirljivi ton sa obje strane bio je da će nam Hrvatska pomoći na putu u Evropu. 

Koliko je BH firmi popljačkano u susjednoj Hrvatskoj a njihova imovina nikad nije vraćena vlasnicima u Bosni i Hercegovni? Koliko je državne imovine budzašto dato hrvatskim firmama ovdje u BiH? Urađeno je to zahvaljujući nekim bošnjačkim cvjećkama, koje su razumjele da mogu najviše zaraditi na prodaji države. Tako su nastala čitava bošnjačka morska odmarališta kod Crikvenice i na Pelješcu.

Samo ovdašnja surova i brutalna politika mogla je dozvoliti dokapitalizaciju Energopetrola od INA-e, firme u vlasništvu susjedne države. Kasnije će se ispostaviti da je u toj trgovini dato više para INA-i, nego što je INA platila za preuzimanje Energopetrola.

Samo je nekompetentna i korumpirana bošnjačka politika mogla prodati državnu firmu, a da država BiH nije nikada ušla u posjed Energoinvestovih - Energopetrolovih pumpi u Hrvatskoj, koje joj pripadaju u pasivnom podbilansu. Nakon Ugovora o sukcesiji bivše jugoslovenske republike su vratile više od milijardu KM vrijednosti svoje imovine koju su imale u ovoj državi. BiH od tih država nije vratila gotovo ništa. A, najviše imovine imala je u Republici Hrvatskoj. 

Nakon rata trgovački lanac iz Zagreba je u Sarajevu za marku kupio nekoliko desetina poslovnih prostora, dok je idalje nemoguće vratiti silna odmarališta i hotele na hrvatskoj obali, koji su vlasništvo države BiH.

Naravno, hajdučki brutalno se odnose prema imovini BiH i u Srbiji, ali Hrvatska nas, navodno, vodi u Evropu. Da imamo pristojne političare ne bi danas imali ovakve probleme sa otvorenom pljačkom državne imovine. Korumpirani ili nesposobni političari su na istom poslu, samo je pitanje efikasnosti rušenja ove države.  

Naftovod JANAF je gotovo otet od Bosne i Hercegovine, a njegova vrijednost je enormna. Luka Šibenik je bila u vlasništvu bosanskog Šipada. Ništa nije riješeno, samo je više od dvije decenije imovina BiH besplatno korišena u  ovim hajdučkim odnosima. 

Čujemo gotovo i prijetnje da će Hrvatska razmisliti da li da nas vodi u Evropu. Kako to misle uraditi? To baš i ne ide sa očitom segregacijom i svakom drugom vrstom diskriminiranosti Bošnjaka u Mostaru i Stocu. Zabraniti izbore već dva izborna ciklusa jednom gradu, ne ide to uporedo sa nekim ko je ušao u demokratsku evropsku porodicu. Prijetiti, ucjenjivati, tretirati tuđe vlasništvo kao svoje, to baš i nije dio evropske pravne stečevine.   

Hrvatski premijer Plenković je zaprijetio da će Hrvatska procesuirati pripadnike Armije RBiH. Na početku hrvatskog Domovinskog rata bio je student, pa zato ne zna da je dvadesetak hiljada Bošnjaka u HV-u branilo Republiku Hrvatsku, a da ih je poginulo 1.180.  Tokom prvih brutalnih etničkih čišćenja Bošnjaka u BiH od HVO-a Plenković je tek počinjao karijeru u Briselu. Zato i ne može ništa znati o suštini prijetnji prema susjednoj državi, kojima se otvoreno pridružuje. Sve se to čini kako bi se pritiscima preinačila presuda Prliću i ostalim.         

U tim pritiscima i otvorenim ucjenama pokušavaju se poniziti BiH i Bošnjaci. To neće proći. Sadašnji hrvatski režim mora zaboravi da će Bošnjaci ikada biti cvijeće hrvatskog naroda. Niti će im Bošnjaci dopustiti da Bosnu i Hercegovinu više ikada tretiraju kao cvjećaru. Otrežnjenje je jedina riječ kojom se može objasniti ono što Bošnjaci osjećaju nakon poniženja iz Zagreba.

Previše je ovo pritiska sa hrvatske strane da bi mu bosanski inat popustio.

            

#Mišljenja #ArminALJOVIĆ