Članak

Kako funkcionira vlast u BiH: Jer nas se ne tiče i ne dotiče

Kako funkcionira vlast u BiH: Jer nas se ne tiče i ne dotiče

Federalni parlament već nekoliko mjeseci nije usvojio ni jedan reformski zakon. Na sjednicama se od januara raspravlja uglavnom o izvještajima Vladinih tijela. Zakon o PIO-u je oboren bez ikakvog razumnog objašnjenja, zbog čega hiljade budućih penzionera još uvijek ne može ostvariti prijevremenu penziju. Zemlja ima ozbiljnu blokadu na evropskom i NATO putu. 

Predsjednik Federacije BiH Marinko Čavara za loše stanje u Federaciji okrivio je političke partije. „Taoci smo odnosa političkih stranaka i unutar njih samih, pa ni parlamentarna većina ne funkcioniše kako bismo svi željeli“, rekao je Čavara novinarima u Sarajevu. Čavara sebe posmatra pjesnički, sa druge strane ulice. Ne tiče ga se. Kao da ga se ne dotiču posljedice koje trpe građani. I kao da Čavara nije dio tog kola koje kroji ljudske sudbine u Federaciji.    

Govorio je kao da on nije dio te parlamentarne većine koja pravi taoce. Ne, on je samo običan talac, onaj koji trpi zbog ponašanja svoje stranke. Čavara je jedan od najviših funkcionera HDZ-a BiH, u Predsjednišvu je ove partije, koja zbog vlastitih interesa  blokira i političke i infrastrukturne projekte u Federaciji.

Naši političari su toliko u ovdašnjoj stvarnosti da ih treba napominjati da još žive sa narodom, sa tzv. glasačkima. Oni su toliko bogomdani da ne moraju ništa raditi i uraditi za čitavog mandata. Dovoljno je da ustanu protiv bajagi koalicionih partnera, suprotstave se, najave očuvanje nacionalnog interesa i to će biti dovoljno za ostanak u vlasti.   

Jer ako mogu napadati odnose između HDZ-a i SDA, stranaka u vlasti, onda je sve moguće.

Ovakvo ponašanje političara postala je praksa u BiH. U vlasti si, a pričaš kao da si u opoziciji. Jer ne postoji sistem odgovornosti i smjenjivosti. Nikada, ili barem nedovoljno precizno ne imenuju se direktni krivci i kada je riječ o najozbiljnijim propustima, poput onih kada državni budžet bude oštećen za milione KM. Sva pljačka dražavne imovine krije se iza kolektivne odgovornosti. Često i iza nacionalnih interesa.

Može se govoriti da najveću odgovornot za ovako stanje u BiH snosi SDA. Nakon više od 20 godina od okončanja rata nisu izgradili institucije koje bi štitile državu i njene građane od lopovske bratije svake vrste. Umjesto toga su gradili pojedinice, koji su donosili vlasitita pravila, od čega je najviše koristi imala stranka i oni lično, najmanje društvo.

Ko nekad u komunistička vremena. Izložiš se samokritici i ideš dalje.

Ili u novoj verziji: kažeš u javnosti kao u ispovijedaonici da ti se ne dopada to što radiš. Lider stranke te razriješi grijeha i idemo dalje.

#Mišljenja #ArminALJOVIĆ