Vijest da je 50 ljekara u Goraždu dalo otkaz kao odgovor na nijemu vlast da riješi nagomilane probleme u zdravstvu, bila je povod za reakciju tek rijetkih stručnjaka koji znaju kakve posljedice to može proizvesti.
S druge strane, domovi zdravlja u Kantonu Sarajevo u narednom periodu ostaju bez 70 ljekara koji odlaze u zaslužene penzije. Alarmantnu situaciju pokušat će spasiti primanjem 105 ljekara koliko ih je na biroima za zapošljavanje. Oni ljekari koji moraju završiti specijalizaciju preći će u KCUS ili Opću bolnicu „Prim.dr. Abdulah Nakaš“. Postavlja se pitanje ko će obučiti mlade ljekare ukoliko se nastavi ovakav trend gubitka ljekara. Direktor JU Dom zdravlja Fuad Husić kazao je da se mladi ljekari nakon završenog školovanja trebaju odmah uvesti u sistem i rad u struci jer je za dobrog specijalistu potrebno četiri do šest godina.
Samo iz KCUS-a je za nepune dvije godine otišlo 40 vrsnih ljekara iz različitih oblasti medicine, od čega desetak profesora. Taj kadar ne može se nadoknaditi ni za deset godina, upozoravala je struka, a neke od specijalizacija više se i ne obavljaju na KCUS-u. Tako nije moguće obaviti specijalizaciju iz oblasti gastroenterologije i kardiologije već su ljekari primorani ići u Sveučilišnu bolnicu Mostar i Univerzitetski klinički centar Tuzla.
O posljedicama koje trpi zdravstveni sistem, ali i građani rijetki su oni koji žele javno govoriti.
Mladi ljekari nakon školovanje odlaze „trbuhom za kruhom“ u Njemačku, Austriju, zemlje Bliskog istoka, pa i u zemlje regije jer im ovdje niko ne može garantirati posao.
I oni časni ljekari i vrhunski stručnjaci koji bi mogli obučiti mlade kolege, spriječeni su u svojoj namjeri raznim pritiscima, sujetama, ličnim osvetama, nemarom.
Najeklatantniji primjer je prof.dr. Ismet Gavrankapetanović koji je već podnio zahtjev za raskid radnog odnosa sa KCUS-om. Mjesecima traje njegova borba sa menadžmentom KCUS-a i direktoricom Sebijom Izetbegović za omogućavanje normalnog rada i funkcionisanja.
Doktor Gavrankapetanović suočava se sa najbrutalnijim primjerima mobinga, počevši od besmislenih disciplinskih prijava do davanja lažnih informacija o dr. Gavrankapetanoviću da je na bolovanju iako ne izlazi iz operacione sale!
Dr. Gavrankapetanović javno je govorio o onome što je prolazio u proteklom periodu, o ljudima od kojih je tražio pomoć. Od čelnika Vlade KS (kao jednog od osnivača i najvećeg finansijera KCUS-a), predsjednika SDA i člana Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića i supruga direktorice KCUS-a, do reisu-l-uleme Huseina ef. Kavazovića.
Poruka je i više nego jasna: Ni muž, ni reis vam ne mogu pomoći. Nek vam je Bog na pomoći. Kao i svima nama...