Članak

FBiH od Hrvatske prepisuje Zakon o igrama na sreću kojeg Hrvatska želi povući

Federacija bi se mogla naći u čudnoj situaciji. Moguće je da Federacija dobije Zakon o igrama na sreću po uzoru na Zakon iz susjedne Hrvatske, a da se Hrvatska nakon toga odrekne istog zakona, piše Pa

Federalna vlada i Federalno ministarstvo finansija oporezivanja igara na sreću želi urediti po uzoru na model koji se primjenjuje u Hrvatskoj. Očekuju se da bi takav Vladin prijedlog uskoro mogao biti usvojen u Predstavničkom domu i Domu naroda Parlamenta FBiH.

Zakon o igrama na sreću Hrvatske, po čijem uzoru radi Federalna vlada predat je na ocjenu ustavnosti pred Ustavnim sudom Hrvatske. Očekuje se da hrvatski Zakon o igrama na sreću vrlo brzo bude proglašen neustavnim, jer povrijeđuje neka od osnovnih načela Ustava Hrvatske, potvrđeno je Patriji iz više izvora.

Odvjetničko društvo Grgić i Partneri iz Zagreba podnijelo je Ustavnom sudu Hrvatske 24.2.2017. Prijedlog za ocjenu suglasnosti s Ustavom Republike Hrvatske i konvencijom za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda.

U objašnjenju se navodi kako Zakon o igrama na sreću nije u skladu s Ustavom Hrvatske i Konvencijom za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda te se Ustavnom sudu predlaže obustavljanje izvršenja svih spornih odredbi Zakona o igrama na sreću.

Pri tome se naglašava kako Ustav Hrvatske svim pravnim i fizičkim licima garantira jednakost pred zakonom, dok Zakon o igrama na sreću u Hrvatskoj krši Ustav, propisući porez od 5 posto na ukupan iznos uplata kod klađenja, a kod automat klubova i kasina porez od 5 posto na razliku između uplata i isplata (bruto prihod). Također, propisana je i progresivna stopa od 10 do 30 posto na dobitke na klađenju, dok poreza na dobitke na automat klubovima i kasinima uopće nema.

Ustav Hrvatske kaže da je svako dužan sudjelovati u podmirenju javnih troškova u skladu sa svojim gospodarskim mogućnostima, dok prema Zakonu o igrama na sreću u Hrvatskoj priređivači klađenja moraju platiti porez na uplate čak i ako posluju u minusu (isplate veće od uplata), dok automati i kasina to ne moraju, što također krši Ustavom garantirano pravo na jednakost pred zakonom.

Ističe se i kako prema Konvenciji za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda svaka fizička i pravna osoba ima pravo na mirno uživanje svog vlasništva te da se ovakvim zakonom to pravo narušava i krši.

Sličan zakon u Federaciji izradilo je Ministarstvo finansija FBiH, a Vlada FBiH ga je uputila u parlamentarnu proceduru. Taj zakon, kao i onaj hrvatski, različito tretira kladionice i automat klubove te kasina, odnosno propisuje manje poreze za automat klubove i kasina nego za kladionice, iako Ustav FBiH svima garantira jednakost pred zakonom.

Priređivači igara na sreću u FBiH kažu da će se takav, u najmanju ruku kontroverzan Prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o igrama na sreću, pred delegatima Doma naroda Parlamenta FBiH naći u četvrtak.

- Vlada FBiH i Ministarstvo finansija rješavanju problema oporezivanja igara na sreću u Federaciji BiH su pristupili vrlo neodgovorno – upozoravaju priređivači.

- Pri tome, niko iz Vlade FBiH i Ministarstva finansija nije prisustvovao međunarodnoj konferenciji “Oporezivanje u evropskoj industriji igara na sreću” koju je 25.01.2017. u Sarajevu organizirala Evropska organizacija za regulacija igara na sreću, a na kojoj je iznesena i problematika oko Zakona o igrama na sreću u Hrvatskoj. Na toj konferenciji iznijeti su vrlo konstruktivni prijedlozi kako oporezovati igre na sreću, ali niko iz Vlade nije imao da čuje takve prijedloge – dodaju priređivači.

Federacija bi se mogla naći u čudnoj situaciji. Moguće je da Federacija dobije Zakon o igrama na sreću po uzoru na Zakon iz susjedne Hrvatske, a da se Hrvatska nakon toga odrekne istog zakona, piše Patria. 

#BiH