Sakriveno u Vatikanu gotovo 5 stoljeća, ljubavno pismo kralja Henrija VIII njegovoj drugoj supruzi Anne Boleyn, sada je izloženo u Britanskoj biblioteci u Londonu.
Vjerovatno napisano u januaru 1528. godine, pismo otkriva mekšu stranu krvožednog kralja bar u vrijeme dok ju je osvajao.
Tako Henry uvjerava Anne da će „od sada moje srce biti posvećeno samo tebi“, te se duboko izvinjava ako je ikada sugerirao da bi mu mogla biti samo ljubavnica.
Nažalost, posvećenost nije dugo trajala i, kao što su djeca u školi učila, stvari su se završile krajnje loše po Anne.
Naposlijetku je Henry dao da se Anne odrubi glava u londonskoj Kuli 1563. godine, da bi se nakon nje oženio još 4 puta.
Prekretnica
Pismo je postalo dijelom velike izložbe Henry VIII otvorenoj u aprilu u Londonu.
Nikada ranije objavljeno, pismo je najvjerovatnije ukradeno od Anne.
Govori o kraljevoj „nepromjenjivoj namjeri“ da se njom oženi i označava prekretnicu u njihovom odnosu.
Prije toga, Anne se dobro držala i svjesna Henrijeve reputacije ženskaroša, odbijala seksualne odnose prije braka.
Pismo originalno napisano na francuskom jeziku, ukazuje na to da je naposlijetku „skromno popustila“ pred njegovim nastojanjima.
U pismu se navodi:
- Demonstracija vaših osjećaja je takva, i prelijepe riječi vašeg pisma su tako iskrene, da me uistinu obavezuju da vas poštujem, volim i služim zauvijek...
- Što se tiče mene, nastojaću vas u tome prestići umjesto tek uzvratiti, sa vjernošću mog srca i željom da vas zadovoljim.
- Moleći vas da, ako sam vas na bilo koji način uvrijedio, da ćete mi dati oprost – sa mojim uvjerenjem da će od sada moje srce biti posvećeno samo vama, i žarko želeći da tako bude i sa mojim tijelom.
Pismo je potpisano u stilu zaljubljenog školarca „H traži A.B., nema drugog kralja“, sa inicijalima voljene u srcu.
Historijski značaj
Henry VIII se borio protiv Vatikana cijelog svog života, što ga je naposlijetku dovelo do odvajanja Anglikanske crkve od Rima i uspostavljanja Crkve Engleske.
Izložba, koja takođe uključuje portrete, tapiserije i oklope, kao i korespondenciju, zvanične dokumente, karte i knjige – daje uvid u to čime je Henry VIII bio vođen.
Kurator izložbe, historičar Dr David Starkey je izjavio:
- Henry VIII nije samo engleski najpoznatiji kralj – zbog njegovih žena, struka i krvoločnosti – on je takođe naš najznačajniji vladar. Kada je došao na tron, Henry je bio religiozni princ koji je vladao Engleskom usred katoličke Evrope. Umro je kao veliki šizmatik koji je stvorio nacionalnu crkvu i uskogrudu i ksenofobnu politiku koja je oblikovala razvoj Engleske narednih 500 godina.
Izložba Henry VIII – Čovjek i monarh, otvorena je u Britanskoj biblioteci u Londonu do 6. septembra 2016.