Članak

Otkrivena kraljevska palata u britanskom Cornwallu koja se povezuje sa legendom o kralju Arturu

Arheolozi su otkrili impresivne ostatke kraljevske palate u Cornwallu koja vjerovatno potiče iz Mračnog doba. Vjeruje se da su kameni zidovi debljine jednog metra koji se naziru iz iskopine, ustvari g

Arheolozi su otkrili impresivne ostatke kraljevske palate u Cornwallu koja vjerovatno potiče iz Mračnog doba. Vjeruje se da su kameni zidovi debljine jednog metra koji se naziru iz iskopine, ustvari glavna rezidencija vladara iz 6. stoljeća prastarog jugozapadnog britanskog kraljevstva, poznatog kao Dumnonia, pišu britanski Independent, prenosi NAP.

Naučnici već dugo polemišu oko toga da li je kralj Artur uistinu postojao ili je samo fiktivni legendarni lik formiran kombiniranjem nekoliko zasebnih historijskih i mitoloških figura.

Međutim, otkriće arheologa fondacije Englesko nasljedstvo, nečeg što lako može predstavljati palata Mračnog doba u Tintagelu, zasigurno će inicirati debatu u krugovima „arturijanskih studija“ jer srednjevjekovna tradicija drži da je Artur začet u Tintagelu kao rezultat nelegitimne zajednice britanskog kralja i lijepe supruge lokalnog vladara.

Ovu priču, vjerovatno utemeljenu na ranijoj legendi, napisao je velški svećenik Geoffrey Monmouth. Priča je dio njegovog najvećeg djela – Historia Regum Britanniae (Historija britanskih kraljeva), koja se smatra jednom od najznačajnijih knjiga srednjeg vijeka.

Ostaci palate koju su pronašli arheolozi vjerovatno datiraju iz 5. ili 6. stoljeća, što teoretski odgovara tradicionalnim legendama o kralju Arturu koje su ga smjestile upravo u to doba. Koincidentno ili ne, način na koji novi dokazi odgovaraju najpopularnijoj legendi će zasigurno obnoviti interes za priču o Arturu.

Ono što su arheolozi pronašli nosi ogroman historijski značaj i to neovisno o vjerodostojnosti veze sa Arturom. Ovo je prvi put da su u Britaniji pronađene značajnije građevine iz 5. i 6. stoljeća poznatog kao Mračno doba. Dosadašnje iskopine otkrivaju masivne zidove, stepenice i dobro izrađene kamene podove.

Neke od zgrada su relativno velike. Zadnjih mjeseci je arheološki i geofizički locirano više od 10 zgrada. Dvije od tih su duge oko 11 metara i široke 4 metra.

Postoje naznake da su ljudi koji su živjeli u ovim dobro konstruiranim zgradama bili elitnog statusa. Arheološki dokazi – fragmenti glinenog posuđa i stakla – ukazuju na to da su uživali u vinu iz današnje zapadne Turske i maslinovom ulju iz tadašnje egejske Grčke, današnjeg Tunisa. Štaviše, jeli su hranu iz fino izrađenih zdjela i tanjira uvezenih iz zapadne Turske i Sjeverne Afrike, dok su pili vino iz prekrasno oslikanih šoljica od francuskog stakla.

U posljednjih nekoliko sedmica pronađeno je oko 150 djelova grnčarije, uključujući fragmente amfora (korištenih za transport vina i maslinovog ulja sa istočnog Mediterana) i finog pribora za jelo.

Čini se da je ova, vjerovatno, palata bila luksuzniji dio mnogo većeg kompleksa nekoliko desetina zgrada na prostoru Tintagela. U ovim drugim zgradama su vjerovatno živjeli umjetnici, vojnici i drugi koji su radili za lokalnog vladara, vjerovatno kralja Dumnonie.

Zasada nije pronađen dokaz bilo kakvog katastrofičnog uništenja ovog kompleksa. Ipak, u drugoj polovini 6-og i u 7. stoljeću, kulminirala je pandemija kuge (ranija verzija kasnije srednjevjekovne Crne smrti), što je zasigurno uništilo dijelove Britanije, nakon što je usmrtilo milione na Mediteranu. Tako da je vjerovatno da je Tintagel iz Mračnog doba tada počeo propadati usljed bolesti, a ne političkog ili vojnog sukoba.

 

#Lifemagazin