Članak

Pomoću aplikacije turisti upoznaju bosansku kuhinju u starogradskim restoranima

Ataše za kulturu Ambasade Turske u BiH Šoner Šahin čestitao je načelniku Hadžibajriću na ovom projektu.

U Općini Stari Grad održana je promocija prvog „Online tradicionalnog kuhara sarajevske čaršije“ koji je realiziran u saradnji sa pobratimskom Općinom Mamak iz Republike Turske koja je izdvojila 10.000 KM za izradu savremene aplikacije, prenosi bh. novinska agencija Patria.

Online kuhar promovira tradicionalnu starogradsku kuhinju, na inovativan način, putem smartphone aplikacije namijenjene Android i iPhone platformi. Na taj način i turistima koji dolaze u ovu sarajevsku općinu bit će olakšan pristup restoranima koji u ponudi imaju tradicionalna slana i slatka bosanska jela te domaće sokove.

Načelnik Ibrahim Hadžibajrić istakao je da je aplikacija napravljena na tri jezika bosanskom, turskom i engleskom jeziku. 

- Turistima želimo približiti koja su ta naša tradicionalna jela koja se naslanjaju na istočnjačka jela, a prikazali smo i mapu restorana u Starom Gradu koja su obuhvaćena našim projektom s mogućnošću da se to proširi i na druge i na kraju na cijelo Sarajevo.

Ataše za kulturu Ambasade Turske u BiH Šoner Šahin čestitao je načelniku Hadžibajriću na ovom projektu.

- Kao Turčin i neko ko živi i radi na Baščaršiji imao sam priliku da okusim sva ova jela. Bosanska kuhinja je bogata kuhinja. Dosta turista iz Turske dlaze u naš ured da bi se informisali i drago mi je da ih uputimo na ovaj vodič. Oživljavanje tradicionalne kuhinje je bitan korak za jedan narod - kazao je Šahin. 

Direktor kompanije BetaTel Studio koja je izradila aplikaciju Elvir Salčinović kazao je da je bosanska kuhinja prikazana na moderan način te da se u aplikaciji mogu pronaći i recepti za dvadesetak jela.

- Aplikacija se može nadograđivati na samo kad je u pitanju kuhar već cjelokupna promocija turizma s fokusom na općini Stari Grad -  kazao je Salčinović.

Naljepnice sa kodovima za aplikaciju „Online tradicionalni kuhar sarajevske čaršije“ nalaze se u Info-press centru u Halačima, te na objektima: aščinice Stari Grad, ASDž i Hadžibajrić, Nanina kuhinja; buregdžinice Bosna i Sač; ćevabdžinice Ferhatović, Mrkva, Hodžić, Željo i Specijal;  restorani Pod lipom, Dveri, Morića Han, Inat kuća, Nova Bentbaša, Bosanska kuća i Staklo; slastičarne Saray, Cream Shop, Kuća sevdaha, Ramis i Baklava Shop.

#Biznis