Rusija je direktno i u nekoliko navrata optužena za ratne zločine u toku sesije Vijeća za sigurnost UN-a, piše britanski Guardian, prenosi NAP. Nade u ponovno uspostavljanje prekida vatre su gotovo nestale usljed intenziteta napada sirijskog režima na istočni Aleppo.
Optužbe za ratne zločine temelje se na obilatom korištenju bunkerskih i zapaljivih bombi usmjerenih na 275.000 civila koji žive na područjima koja drže pobunjenici u istočnom dijelu grada; bombe za koje oni koji optužuju Moskvu tvrde da su ispuštene iz ruskih letjelica.
- Bunkerske bombe, koje su adekvatnije za uništenje vojnih instalacija, sada uništavaju kuće i skloništa, ubijajući i masakrirajući desetine, ako ne na stotine ljudi, izjavio je na vanrednoj sesiji Vijeća za sigurnost održanoj u nedjelju, Matthey Rycroft, britanski ambasador pri UN-u i dodao:
- Zapaljiva municija koja je neselektivna u dosegu, ispušta se na civilna područja, tako da Aleppo ponovo gori. Ciljaju se i opskrbe vode koje su od vitalnog značaja za milione ljudi. Ukratko, teško je poreći da Rusija u partnerstvu sa sirijskim režimom ne čini ratne zločine, zaključio je Rycroft.
Kao protest kampanji režima, Rycroft je napustio salu sa svojim američkim i francuskim kolegama prije no što je predstavnik sirijske vlade stao za govornicu.
U jučerašnjem gostovanju u emisiji Andrew Marra na BBC1, britanski ministar vanjskih poslova, Boris Johnson je izjavio da zapadu nedostaje čvrsta vojna strategija u Siriji, te da bi Rusija mogla biti kriva za ratne zločine ako se ispostavi da je bila uključena u bombardovanje civilnih meta.
Uprkos priznanju o strategiji, Johnson je ustvrdio da nije postojala ambicija za drugačijom vojnom akcijom, navodeći da je najbolji način da se Moskva prisili na povlačenje – da je se javno osramoti.
O ruskom predsjedniku, Vladimiru Putinu, Johnson je rekao:
- Putinov režim, ne samo da Assadu pruža revolver, u nekim slučajevima on (režim) pritišće okidač, piše Guardian.