Članak

Neustavni 9. januar i postrojavanje OS BiH: Šta je Dodik rekao u telefonskom razgovoru Pendeš

Prvi zahtjev stigao je 22. novembra 2016. godine. Karan je u ime Odbora zatražio da Vojni orkestar OS BiH učestvuje u aktivnostima 8. i 9. januara.

Odbor za proslavu Dana RS na čijem je čelu Siniša Karan uputio je Ministarstvu odbrane BiH dva dopisa kojim je traženo prisustvo pripadnika Oružanih snaga BiH na obilježavanju neustavnog praznika Dana RS, piše Patria.  

Prvi zahtjev stigao je 22. novembra 2016. godine. Karan je u ime Odbora zatražio da Vojni orkestar OS BiH učestvuje u aktivnostima 8. i 9. januara. Podsjećamo, Karan je osumnjičen u istrazi o neustavnom referendumu koju vodi Tužilaštvo BiH. 

Taj zahtjev mogao je biti automatski odbijen jer nije u skladu sa Pravilnikom o svečanostima, član 21. ali je ministrica odbrane Marina Pendeš uputila dokument prema Zajedničkom štabu.  

Podsjećamo, 9. januara 1992. godine usvojena je Deklaracija o proglašenju Republike srpskog naroda u BiH. Taj datum se veže i za ustrojstvo vojske i policije tog entiteta koji su prema presudama Međunarodnog suda pravde u Haagu i Haškog tribunala odgovorni za najteže ratne zločine, uključujući i genocid.

Deveti januar se spominje u pravosnažnim haškim i presudama domaćih sudova, a u Pravilniku o svečanostima članom 21. zabranjeno je upravo obilježavanje datuma koji se dovode u vezi sa genocidom i zločinom i nalaze se u presudama.

Nakon toga 20. decembra se odobrava prisustvo Vojnog orkestra OS BiH, te asistencija pripadnika Počasne jedinice na polaganju vijenaca na grobljima za 8. januar, ali i za aktivnosti 9. januara. Iako nigdje nisu navedene koje, jasno je da se radi o neustavnim aktivnostima što je jasno definirano u odluci Ustavnog suda BiH.  

General Mirko Tepšić, zamjenik načelnika Zajedničkog štaba 27. decembra  upućuje dopis prema ministrici Pendeš da se Vojni orkestar angažuje, te u svom dopisu navodi da su 8. i 9. januar datumi koji pozitivno afirmišu demokratske vrijednosti?

Znači li to da je za generala Tepšića afirmisanje pozitivnih vrijednosti od 9. januara 1992. godine, to što je na taj datum ozvaničen početak krvavog pohoda u BiH od strane bivše JNA, pripadnika Vojske RS i paravojnih jedinica?

Nakon toga ministrica Pendeš 4. januara potpisuje odluku kojom se odobrava angažovanje Vojnog orkestra-bend Banja Luka 8., ali i 9. januara prilikom ceremonije polaganja vijenaca na grobljima.

Paralelno sa ovim zahtjevom stiže i drugi zahtjev od Odbora za proslavu dana RS i to 14. decembra u kojem se pored Vojnog orkestra sada traži dodatnih 20 vojnika i 20 oficira Trećeg pješadijskog Republika Srpska puka!? i to za 8 i 9. januar. Za 8. januar je navedeno da bi pripadnici OS BiH učestvovali u polaganju vijenaca a za 9. januar da bi učestvovali u Paradi 25 godina Republike Srpske.

I taj zahtjev ministrica Pendeš je mogla po automatizmu odbiti jer se radi o neustavnim aktivnostima ali ona ga ponovo upućuje Zajedničkom štabu.

General Tepšić potom prosljeđuje Operativnoj komandi na čijem je čelu general Dragan Vuković i Komandi za podršku na čijem je čelu general Husein Tursunović.

General Vuković šalje pozitivno mišljenje kao i zamjenik generala Tursunovića koji se u to vrijeme nalazio na brifingu u Sarajevu.

General Tepšić potom 27. decembra krši ustavne i zakonske propise i daje mišljenje da pripadnici OS BiH odnosno Trećeg puka mogu učestvovati i na paradi 9. januara!

Taj dopis upućen je ministrici Pendeš. Dva dana kasnije, 29. decembra general Tursunović, po povratku u Banja Luku, stavlja van snage dopis koji je potpisao njegov zamjenik, i upućuje novi dopis generalu Tepšiću u kojem ga upozorava da se radi o neustavnim i nezakonitim aktivnostima u kojima on odbija da učestvuje!

General Tursunović je jedini koji je na to upozorio, dok recimo njegov nadređeni, zamjenik načelnika Zajedničkog štaba general Senad Mašović kao ni zamjenik ministrice Sead Jusić nisu za sve to vrijeme niti u internim prepiskama, kao ni u javnosti upozorili šta se radi unutar MO BiH i ZŠ i kakve se sve neustavne i nezakonite aktivnosti odvijaju.

General Mašović se navodno u vrijeme burnih događaja u MO BiH nalazio na putu u Njemačkoj, a drugi bošnjački oficiri na bolovanju.

Zašto niko nije poslušao generala Tursunovića? Prihvatio njegovo mišljenje, upozorenje da on odbija izvršiti naredbu generala Tepšića jer je to krivično djelo? Zašto Jusić ili Mašović nisu upoznali člana Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića kao jednog od tri vrhovna komandanta sa svim što se događa u MO, ili je možda obaviješten o svemu bio njegov savjetnik Selmo Cikotić, a nije mu prenio?

Mnoga se pitanja nameću, a na koja će pojedinci koji sjede u udobnim foteljama, kad tad morati dati odgovore.   

Kako ministrica Pendeš, pod pritiskom medija i javnosti, nije udovoljila drugom zahtjevu Dodikovog odbora dobila je dopis u kojem je Siniša Karan obavještava da oni sada ne žele ništa, pa čak ni Vojni orkestar.

Podsjeća tako Karan ministricu na njen telefonski razgovor sa Dodikom, a o kojem Pendeš mudro šuti. Zanimljivo bi bilo čuti šta je to Dodik rekao ministrici.

Na snazi je tako ostala odluka ministrice od 4. januara za Vojni orkestar i to i 8. i 9. januara, a što je navedeno i u naređenju Zajedničkog štaba od 5. januara koje potpisuje general Tepšić. Za 8. januar piše da se radi o polaganju vijenaca na grobljima, dok za 9. januar uopšte nije navedeno kakve su to aktivnosti.

Osim odluke koju je 4. januara potpisala Pendeš, a kojom se angažuje Vojni orkestar-bend Banja Luka na svečanostima 8. i 9. januara, iz MO BiH 6. januara odobreno je potpisom njenog zamjenika Seada Jusića i angažman pripadnika Trećeg pješadijskog (Republika Srpska) puka OS BiH koje je dva dana postrojavao predsjedavajući Predsjedništva BiH Mladen Ivanić.

U MO BiH trenutno se provodi istraga koja treba utvrditi da li je narušen lanac komandovanja, te ko je odgovoran za to. Rezultati trebaju biti poznati 2. februara. 

#BiH