Članak

Promocija nove knjige Adisa Tanovića: Islamsko kulturno naslijeđe u Evropi

Prisustvo promociji potvrdili su i neki od stranih ambasadora u BiH. Promocija i izložba u subotu počinje u 18:30 sati, piše NAP.

Izložba i promocija knjige „Islamsko kulturno naslijeđe u Evropi“ bosanskohercegovačkog eksperta za turizam održat će se u Sarajevu 8. aprila u Gazi Husrev-begovom hanikahu (preko puta glavnog ulaza u Gazi Husrev-begovu džamiju). 

Izložbom fotografija i promocijom knjige bit će obuhvaćena arhitektura i život muslimana Al-Andalusa (Španija i Portugal) u periodu od 8. do 15. vijeka i Osmanskog carstva (Turska, Grčka, Bosna i Hercegovina, Makedonija, Albanija, Mađarska) u periodu od 15. do 20. vijeka. 

Izložba će ostati otvorena do 23. aprila, svaki dan od 10 do 20 sati, vikendom od 8 do 20 sati.
U knjizi je posebno naglašen život muslimana u Andaluziji (Al-Andalus), kada su živjeli na visokom stepenu kulturne i obrazovana, te dali veliki doprinos današnjem razvoju nauke i tehnologije. Prije svega to se odnosi na Kordobu koja je bila najrazvijeni grad u Evropi u srednjem vijeku. Također obrađena je Sevilja, njena historija, te značajni objekti islamskog naslijeđa kao što su Tore del Oro, Alkazar, Giralda (minaret džamije)... Čuvena Alhambra u Granadi, odnosno palate Nasrid dinastije, maurska utvrda u Badajozu i dr.

Autro knjige navodi da je interesantno spomenuti i Albaniju, u kojoj je sačuvano vrlo malo objekata islamskog naslijeđa, koji danas imaju izuzetnu vrijednost. Većina ih je srušena za vrijeme vladavine komunističkog diktatora Envera Hodže. 

Kada je u pitanju Grčka, pozitivno sam iznenađen velikim brojem izuzetno dobro očuvanih objekata islamskog naslijeđa. Spomenuo bih gradove Ioannina (Janina), gdje je cijeli stari dio grada očuvan u izvornom obliku (dvije kupolne džamije, medresa, karavan-saraj, veliki broj kuća, biblioteka, kupatilo, zidine. dr). U Trikali i Seresu imamo odlično očuvane dvije džamije koje je radio Mimar Sinan, Medrese džamija u Veriji, koja je bila najveća džamija u ovom gradu za vrijeme Osmanlija i dr – rekao je Tanović.

Kada je u pitanju bosanska islamska baština obrađene su teme dolaska islama na ove prostore, život muslimana, te ostavština, vakuf Gazi Husrev-bega, Baščaršija, Alipašina džamija u Sarajevu, kuća Alije Đerzeleza, Careva džamija, Stari most u Mostaru, Biščevića kuća i Karađoz-begova džamija, Stara kamena ćuprija u Konjicu, most Mehmed-paše Sokolovića u Višegradu, odnosno objekti koji imaju značajnu arhitektonsku i historijsku vrijednost – dodao je Tanović. 

Prisustvo promociji potvrdili su i neki od stranih ambasadora u BiH. Promocija i izložba u subotu počinje u 18:30 sati, piše NAP. 

#BiH