Članak

Napad hemijskim sredstvima na provinciju Idlib, više od 70 mrtvih

Najmanje 70 osoba je izgubilo život u sjevernoj Siriji usljed izloženosti otrovnim gasovima ispuštenim iz ratnih aviona, prenosi Patria.

Najmanje 70 osoba je izgubilo život u sjevernoj Siriji usljed izloženosti otrovnim gasovima ispuštenim iz ratnih aviona, prenosi Patria.

Britanski Guardian piše da se više od 100 povrijeđenih civila tretira u bolnicama u provinciji Idlib gdje se desio napad u utorak. Nekoliko desetina povrijeđenih od kojih je veliki broj u kritičnom stanju prebačeno je u Tursku.

Napad je naišao na masovnu osudu i optužbe koje su uputile i SAD, Velika Britanija i EU, okrivljujući sirijsku vladu za masakr, nekoliko sati prije početka donatorske konferencije u Briselu za Siriju.

Američki predsjednik Donald Trump nazvao je pokolj „monstruoznim“ činom koji civilizirani svijet ne smije ignorirati. On je u izjavi također naveo da dio odgovornosti leži na bivšem predsjedniku Baracku Obami, te da je napad „posljedica slabosti i neodlučnosti prethodne administracije“.

Britanska premijerka Theresa May je izjavila da je zgrožena izvještajima o ovom napadu, te da će zahtijevati istragu od strane Organizacije za prohibiciju hemijskog oružja.

- Jasno je da za Assada nema budućnosti u stabilnoj Siriji. Pozivam sve uključene treće strane da osiguraju tranziciju poslije Assada. Ne možemo dozvoliti da se nastavi ova patnja, kazala je May.

Posmatračka grupa Sirijski opservatorij za ljudska prava sa sjedištem u Velikoj Britaniji izvijestila je da su u Khan Sheikhounu život izgubile 72 osobe, uključujući 20 djece.

Sirijska vojska „kategorički odbija“ odgovornost za napad. Rusija koja snažno podržava sirijski režim, navodi da njene vojne letjelice ne operiraju u blizini Idliba. U srijedu ujutru, rusko ministarstvo odbrane u izjavi za javnost je navelo da su sirijske snage u zračnom napadu pogodile „terorističko skladište“ u kojem su se nalazile zalihe „otrovnih supstanci“ namijenjenih borcima u Iraku. Ministarstvo nije navelo da li je ovaj napad bio namjeran.

Hamish de Bretton Gordon, direktor organizacije Doctors Under Fire i bivši zapovjednik britanskog puka za hemijsko, biološko i nuklearno naoružanje, kaže da su ove tvrdnje „krajnje neistinite“.

- Ova tvrdnja je uistinu maštovita, nema sumnje da Rusi pokušavaju zaštiti svoje saveznike, kaže Gordon i objašnjava da se radi o napadu sarinom: „Tvrdnja da se radi o zalihama al-Qaide koje su ekplodirale u napadu je krajnje neodrživa i neistinita.“

Nekoliko sati nakon hemijskog napada, pogođena je i bolnica u kojoj se tretiraju povrijeđeni. Fotografije i video snimci sa lica mjesta i na tačkama evakuacije prikazuju redove tijela male beživotne djece, od kojih su neka sa vidljivom pjenom oko usta, piše Guardian.

 

#Svijet