Članak

Direktorica KCUS-a ne nabavlja lijekove, ima deficit kadra, a planira izgradnju podzemne garaže!

Planom za 2017., 2018. i 2019. godinu predviđeno je da Klinika urgentne medicine i dalje bude zatvorena ponedjeljkom i petkom te da se pacijenti upućuju u Opću bolnicu „Prim.dr. Abdulah Nakaš“.

Na sjednici Skupštine KS na dnevnom redu je i Program rada i finansijskog poslovanja KCUS-a za period 2017-2019 godina, piše agencija Patria.

Za 2017. godinu planiran je nastavak izgradnje Centralnog medicinskog bloka. Za završetak započetog objekta Centralnog medicinskog objekta potrebno je oko 71 milion KM, a realizaciji će se pristupiti ukoliko se obezbijede finansijska sredstva, putem kredita, donacija i drugih izvora. Za 2017. je planirana izgradnja 13. etaže Klinike za hematologiju, a sredstva su obezbijeđena od TIKA-e i Saudijskog razvojnog fonda u iznosu većem od 5 miliona KM.

Što se tiče nabavke potrebne opreme za ovaj period (magnetna rezonanca, ultrazvučni aparat i drugi aparti) planirana je tek po obezbjeđenju finansijskih sredstava u iznosu od 12 miliona KM.

Također, kada je riječ o prijemu radnika na KCUS, navedeno je da će u slučajevima prijema radnika na pozicije u KCUS koje su ostale upražnjene zbog prirodne fluktuacije kadrova (odlaska radnika u penziju, zbog priznavanja I kategorije invalidnosti, odlaska radnika na bolovanje i sl), a koje u masi ne iziskuju povećanje finansijskih sredstava, prijem radnika na iste obavljat će generalni direktor, saglasno svojim zakonskim ovlaštenjima.

Planom za 2017., 2018. i 2019. godinu predviđeno je da Klinika urgentne medicine i dalje bude zatvorena ponedjeljkom i petkom te da se pacijenti upućuju u Opću bolnicu „Prim.dr. Abdulah Nakaš“. Iako se ta praksa pokazala neefikasnom jer najveći dio pacijenata ipak završi na KCUS-u, a plan puta hitnog zbrinjavanja pacijenta očekuje se do početka juna, direktorica Izetbegović očito ima svoje planove. Ostaje nejasno kako niko nije reagirao na ovaj prijedlog pa ni sama ministrica zdravstva Zilha Ademaj koja je rekla da će ova praksa najvjerovatnije biti ukinuta.

Isto tako, iako je stanje sa Kliničkom apotekom zabrinjavajuće, a pacijenti se masovno upućuju u privatnu apoteku Dina koja je u vlasništvu Elvedine i Jasmina Kapetanovića, kućnih prijatelja Sebije Izetbegović.

- U narednom trogodišnjem periodu ne planira se uvođenje novih procedura/metoda/ tehnologija niti novih usluga – navodi se u izvještaju.

Također, u izvještaju se navodi da je na Klinici za gastroenterohepatologiju izražen deficit kadra.

- Dvojici Ijekara specijalista, subspecijalista gastroenterologa, u nastavno-naučnom zvanju profesora, prestao radni odnos te, sa krajem 2016. godine, još jednom Ijekaru specijalisti, subspecijalisti, također u nastavno-naučnom zvanju profesora, prestaje radni odnos po osnovu ostvarivanja prava na penziju. Uz tri Ijekara specijalista, subspecijalista gastroenterologije, radni odnos je prestao i za dva Ijekara sekundarca. Trenutno je angažovano jedanaest specijalista, od kojih je šest raspoređeno na rad u dežurama te 24/7 službi interventne endoskopije za teritorij BiH. Dugoročno postojeći broj kadra, ugrožava kontinuitet postignutog kvaliteta zdravstvenih usluga tercijernog nivoa – navodi se.

Prema tabeli koja je navedena u izvještaju 31.12.2016. godine bilo je 74 doktora medicine, a za naredni period nije planirano novo upošljavanje doktora. Krajem prošle godine bilo je 567 doktora medicine specijalista, a planirano je za ovaj period da ta brojka bude 609. To znači da želi uposliti 42 doktora što je jasan pokazatelj koliko je KCUS u deficitu s kadrovima. Samo tokom prošle godine sa KCUS-a je otišlo više od 35 uglednih ljekara, profesora. Iako je direktorica Izetbegović tvrdila da KCUS nema problema zbog odlaska ljekara te da je i ona dovela 26 ljudi, jasno je da praksa pokazuje sasvim nešto drugo. 

U nove projekte, direktorica Izetbegović planirala je i izgradnju troetažne podzemne garaže ukupne površine 12.000 m2, sa oko 400 parking mjesta.  

#BiH