Članak

Članovi porodice i prijatelji obilježili zločin u Glogovoj kod Bratunca

Članovi porodica i prijatelji obilježili su u mjestu Glogova kod Bratunca 9. maj, kada je 1992. godine vojska tadašnje Republike Srpske ubila više od 60 bošnjačkih civila, među njima veliki broj žena

Članovi porodica i prijatelji obilježili su u mjestu Glogova kod Bratunca 9. maj, kada je 1992. godine vojska tadašnje Republike Srpske ubila više od 60 bošnjačkih civila, među njima veliki broj žena i djece.

Ovaj zločin desio se na 9. maj, koji se širom Evrope obilježava kao dan borbe protiv fašizma.

Općina Bratunac je 1991. imala nešto više oo 33.000 stanovnika, od čega su gotovo dvije trećine bili Bošnjaci. Glogova je bilo bošnjačko selo, sa oko 1.900 stanovnika, uglavnom Bošnjaka.

Općinu Bratunac snage bosanskih Srba zauzele su 17. aprila 1992. Desetak dana kasnije, Milutin Milošević, načelnik srpskog SUP-a, govoreći u ime Miroslava Deronjića, tadašnjeg predsjednika kriznog štaba općine Bratunac, rekao je mještanima Glogove da neće biti napadnuti jer su predali svoje oružje.

Na sjednici Kriznog štaba 8. maja 1992. Deronjić je najavio da će se narednog dana sprovesti operacija, protiv sela Glogova. Objasnio je strateški značaj zauzimanja Glogove. Plan stvaranja srpske nacionalne teritorije, rekao je, ne bi se mogao sprovesti u opštini Bratunac a da se prvo ne zauzme Glogova, i njeno, kako je rekao, cjelokupno muslimansko (bošnjačko) stanovništvo ne premjesti na nesrpsku teritoriju. Naglasio je da „ako muslimanski stanovnici Glogove ne pruže otpor, svi treba da se dovedu u centar sela i prevezu autobusima i kamionima van općine Bratunac, u Kladanj“.

Miroslav Deronjić je tako izjavio da će se, ako operacija u Glogovi prođe dobro, narednih dana nastaviti operacija trajnog uklanjanja Bošnjaka u gradu Bratuncu i, između ostalog, mjesnim zajednicama Voljavica i Suha.

Na ovoj sjednici Kriznog štaba, Deronjić je, djelujući u svojstvu njegovog predsjednika, izdao naređenje da se napadne nebranjeno i razoružano selo Glogova, da se ono spali i da se prisilno rasele Bošnjaci, uzevši u obzir i prihvatajući veliku vjerovatnoću da će neki od njih biti ubijeni tokom tog napada.

Napad na Glogovu bio je združena operacija, koju je koordinirao i nadzirao Miroslav Deronjić. Snage koje su izvodile napad sastojale su se od pripadnika JNA, bratunačkog TO-a, bratunačke policije i drugih paravojnih snaga. Tom prilikom ubijena su 64 nenaoružana Bošnjaka, piše Patria. 

#BiH