U petak 9. juna s početkom u 14 sati u amfiteatru Medicinskog fakulteta u Sarajevu zakazana je nelegalna sjednica krnjeg sastava Nastavno-naučnog vijeća ovog fakulteta sa samo jednom tačkom dnevnog reda – Izjašnjavanje o razrješenju dekana. Članovi NNV-a njih 54 (od čega je 51 potpis) poziv za sjednicu uputili su dekanesi Almiri Hadžović-Džuvo nakon što u srijedu nije održana redovna sjednica.
Na toj sjednici nije usvojen dnevni red nakon čega je dekanesa sa drugim članovima NNV-a napustila amfiteatar.
Iza zatvorenih vrata ostali su inicijatori smjene dekanese predvođeni direktoricom KCUS-a Sebijom Izetbegović, njen odabrani tim te članovi NNV-a koji su zbog različitih motiva, ali većinom zbog strahovitog pritiska i ucjena pristali biti u ovom kolu. Oni su, da bi dokazali svoju odanost, nakon jučerašnjih događaja ovjekovječili taj trenutak zajedničkom fotografijom uz osmijehe i zagrljaje.
Pokušaji smjene, razrješenja i suspenzije (ili čega god samo da je uklone) traju od 16. maja. Potpisivane su peticije, upućivani prijedlozi na sve moguće i nemoguće adrese, a onda po principu „kad neće milom hoće silom“ zakazuje se vanredna sjednica.
Bez obzira na pitanje legalnosti i prijave Tužilaštvu KS zbog falsifikata potpisa i pečata na aktima i uz akte koji su dostavljani na protokol Medicinskog fakulteta, Izetbegović ne odustaje od želje da potpuno ovlada Medicinskim fakultetom. Čekati novi zakon o visokom obrazovanju koji bi omogućio većinu članovima s KCUS-a u NNV-u direktorici, doktorici i profesorici Izetbegović nije se isplatilo te je odlučila sama „pogurati“ taj proces.
Inače, procedura po Poslovniku nalaže da članovi NNV-a upute prijedlog ili inicijativu za održavanje sjednice koju odlučujući o tome saziva dekan fakulteta. No, u ovom slučaju dekanesi je upućen poziv što je mimo svih odredbi i zakona i poslovnika.
O događajima na Medicinskom fakultetu dekanesa Hadžović-Džuvo upoznala je Senat UNSA-e, a premijer Elmedin Konaković kazao je da je riječ o ličnom sukobu dvije žene. Ma o čemu god da je riječ, postoje procedure i zakon po kojem se može razriješiti ili suspendovati rukovodilac jedne organizacione jedinice.
U ovom slučaju želja za dokazivanjem „čija je štikla jača“ Izetbegović je počela rušiti instituciju u kojoj je i sama profesor i gdje bi mladima trebala prenijeti znanje i učiti ih o humanističkom pozivu što doktori i jesu. Upravo je ovakvim djelovanjem pokazala sve suprotno od profesije koju obavlja i na koju se tako često poziva.
Ukoliko bude održana i izglasana smjena dekanese Sarajevskom univerzitetu pišu se crni dani. Ko zna, možda je poslije Medicine na redu Farmacija, Zdravstvene studije, Stomatologija i ko zna šta još pored osvojenog UO KCUS-a, KCUS-a, Ljekarske komore KS...
Piše: A. Varatanović