Članak

Protesti pacijenata u Sarajevu: Usvojite zakon, dignite ruku-spasite život

Udruženje dijaliziranih i transplantiranih bolesnika FBiH pičeli su proteste ispred Parlamenta BiH zbog nezadovoljstva pacijenta koji se liječe hemodijalizom, ali i ostalih pacijenta transplantiranih,

Članovi Udruženja dijaliziranih i transplantiranih bolesnika FBiH održali su proteste ispred Parlamenta BiH zbog nezadovoljstva pacijenta koji su na hemodijalizi, ali i ostalih pacijenata transplantiranih, kao i onih koji čekaju na transplantaciju, javlja reporeter Patrije s lica mjesta.

Pacijenti na dijalizi imaju stepen invaliditeta 100% a naknade koje primaju od države kreću se od 130 do 330 KM. Pacijenti ističu da to ne pokriva ni dodatne lijekove i vitamine koje moraju uzimati. Pacijenti ističu da to ne pokriva ni dodatne lijekove i vitamine koje moraju uzimati.

Tri godine se čeka usvajanje izmjena i dopuna zakona o transplataciji, a u drugim evropskim zemljama dijaliza je samo prelazno rješenje do transplantacije.

No, u BiH neko na dijalizi provede i po 20 godina. Dijaliza ostavlja brojne negativne pojave na zdravlje. Slabe kosti, mišići, opće zdravstveno stanje se narušava.

Pročitano je 15 zahtjeva koji su upućeni nadležnim institucijama, ali najviše se insistira na usvajanju zakona kako bi se povećao broj transplantacija. Upućen je apel parlamentarcima da dignu ruku i izglasaju zakon kako bi se spasili ljudski životi.

Na godišnjem nivou izvrši se samo 20 transplantacija, a u BiH je sada 3.000 dijaliznih pacijenata. U toku 2015. godine umrlo ih je 390 koliko je u Hrvatskoj izvršeno transplantacija. Danas su u Sarajevo došli pacijenti iz Bihaća, Viteza, Ključa, Kaknja...

Tomislav Žuljević predsjednik Udruženja dijaliznih i transplantiranih pacijenata FBiH kazao je da je ovo borba za sve pacijente koji čekaju transplantaciju, a mnogi su danas prikovani za krevet i nisu mogli biti s njima.

Adnan Fazlagić Fazla koji je transplantirao srce došao je podržati pacijente. On je kazao da su porodice prinuđene prikupljati novac za svoje članove porodice.

- Ja sam imao sreću da sam uspio transplantirati srce u Sloveniji. Tri i po godine sam se borio, a nikada mi na KCUS-u nije napisano da trebam transplantaciju - kazao je Fazlagić te dodao da je to bilo loše iskustvo koje se dobro završilo.

ZAHTJEVI

Među zahtjevima prema FMZ je i izvještaj Komisije za dijalizu o tome da li su ispunjeni uvjeti iz Pravilnika o obavljanju djelatnosti dijalize (jedan ljekar na 8 do 12 dijaliza dnevno, jedna medicinska sestra - tehničar na četiri bolesnika na dijalizi).

Smatraju da je potrebno, u najkraćem mogućem roku, osigurati i adekvatnu terapiju za bolesnike na peritonejskoj i hemodijalizi te uvrstiti određene lijekove na esencijalnu listu.

– Tražimo od FMZ da što prije započne s edukacijom, specijalizacijom i usavršavanjem eksplantacijsko – transplantacijskih timova da bi naši ljekari bili osposobljeni za obavljanje najkompliciranijih transplantacijskih zahvata – navode.

Od Ministarstva traže da hitno obnovi sporazum s Ministarstvom Hrvatske vezano za transplantaciju jetre „a po mogućnosti saradnju proširiti i na transplantaciju srca i drugih organa“.

– Tražimo od FMZ da prati rad transplantacijski timova te timova za eksplantaciju i transplantacijskih koordinatora te na osnovu njihovog učinka odredi pravilnik o nagrađivanju za njihov predani rad – navodi se.

Od FMZ traže i da se uključi u javnu kampanju o transplantaciji i darivanju organa i na taj način podrži rad Donorske mreže u BiH.

Od kliničkih univerzitetskih centara u Tuzli i Sarajevu traži se da komisije (koje donose odluke o upućivanju pacijenata na liječenje u inozemstvo) budu kooperativnije, brže i produktivnije „jer vrijeme nije saveznik osobama koje čekaju na transplantaciju ili drugi vid liječenja“.

– Tražimo od UKCS da poveća broj transplantacija bubrega jer je to drugi centar u bivšoj državi koji je uradio transplantaciju. Danas u ovom centru gotovo da se ne rade transplantacije – navodi se.

Upravo zbog toga, brojni pacijenti prinuđeni su sakupljati novac i transplantaciju raditi van BiH što otežava ionako tešku situaciju. Za transplantaciju bubrega van BiH potrebne su desetine hiljada maraka. 

#BiH