Članak

Vlada KS prenijela ovlasti sa Senata na UO: Zašto se slabi pozicija Univerziteta u Sarajevu

Neki zastupnici u Skupštini KS navode da se predloženim zakonom omogućava veća sloboda privatnim univerzitetima kojih je u Sarajevu čak pet, a na štetu Sarajevskog univerziteta.

Senat Univerziteta u Sarajevu održat će u četvrtak otvorenu sjednicu na kojoj je iznijeti svoje zamjerke na Prijedlog zakona o visokom obrazovanju KS koji će se pred zastupnicima u Skupštini KS naći 31. jula 2017. godine, piše agencija Patria. 

Prema novom Prijedlogu u odnosu na Nacrt koji je ranije povučen sa sjednice Skupštine KS, date su ovlasti Upravnom odboru UNSA-e koje je do sada imao Senat.

Ukoliko bi se usvojio ovaj Prijedlog zakona, UO UNSA-e može donijeti odluku o prijevremenom razrješenju rukovodioca Univerziteta/organizacione jedinice što je do sada radio Senat.

Za Senat UNSA-e takvo što je neprihvatljivo.

- Univerzitet u Sarajevu smatra da je jezgro autonomije Univerziteta institucionalna autonomija njegovih tijela, što podrazumijeva da je razrješavanje rektora/dekana/direktora u isključivoj nadležnosti onih tijela koja su ih i birala.

Iako će novim Prijedlogom u UO biti šest članova akademske zajednice, četiri ispred Vlade KS i student, predsjednik UO bit će iz reda predstavnika osnivača.

Novim zakonom UNSA prelazi na trezorsko poslovanje, ali iz akademske zajednice upozoravaju da bi realizacija mogla dovesti u pitanje daljnje funkcioniranje UNSA-e. Stav Senata je da za realizaciju ponuđenih rješenja integracije Univerziteta u Sarajevu nije predviđen realan vremenski rok, što može dovesti do apsolutne paralize rada i razvoja Univerziteta u Sarajevu.

Inače, rektor UNSA-e Rifat Škrijelj tokom javne rasprave naglasio je da od ovog zakona zavisi 30.000 studenata i 2.600 uposlenih te je potrebno precizno usaglasiti koje su obaveze Vlade KS, a koje UNSA i njega kao rektora.

S druge strane, nejasna je žurba premijera KS Elmedina Konakovića koji je već najavio da će „zakon proći i da ne vidi zašto bi se više neko bunio“.

Još je čudnije što se sjednica Skupštine KS održava u sali Gradskog vijeća koja jedva može primiti zastupnike, a kamoli medije i druge zainteresirane osobe.

Neki zastupnici u Skupštini KS navode da se predloženim zakonom omogućava veća sloboda privatnim univerzitetima kojih je u Sarajevu čak pet, a na štetu Sarajevskog univerziteta.

- Pitanje je za čije interese se donosi ovakav zakon. Ministarstvo obrazovanja KS ne čini ništa kako bi uočene nepravilnosti kod pojedinih privatnih fakulteta i univerziteta sankcionisala. Zašto Vlada kao osnivač ne štiti Univerzitet u Sarajevu već mu nanosi štetu i slabi poziciju u odnosu na privatne. To je pitanje i za resornog ministra i za premijera Konakovića koji inače ima odgovor na sve – kazao je jedan od zastupnika koji je naglasio da „zakon ipak neće glat proći“.   

#BiH