Ured visokog predstavnika (OHR) upoznat je sa slučajem diskriminacije i neregularnosti prilikom prijema 15 kandidata u Specijalnu jedinicu Federalne uprave policije koje je izvršio direktor Dragan Lukač. On je sa liste najuspješnijih kandidata koju mu je dostavila Komisija za izbor samoinicijativno obrisao četiri kandidata Bošnjaka koji su bili rangirani na 10., 11., 12. i 14. poziciji i zamijenio ih s kandidatima sa 18., 27., 42. i 48. mjesta koji su se izjasnili kao ostali i Hrvati, piše agencija Patria.
Lukač je ovim činom izvršio diskriminaciju, ali je i prekršio Zakon o policijskim službenicima FBiH i Zakon o unutrašnjim poslovima. Lukač nije ispoštovao zakonsku proceduru te je doveo u pitanje legalnost svog rada kao policijskog službenika.
Iz OHR-a su za agenciju Patria potvrdili da su upoznati sa ovim slučajem.
- Pravila vezana za konkursnu proceduru te postupak podnošenja žalbe nakon provedenog konkursa su davno utvrđeni. OHR očekuje da ovo pitanje riješe nadležni organi vlasti, u skladu s utvrđenim procedurama - navodi se u odgovoru OHR-a.
Podsjećamo, Lukač je prekršio Zakon o policijskim službenicima F BiH (Sl.novine FBiH broj 27/05 ;70/08 i 44/11) i to član 51 Pravila postupka izbora
(4) Komisija za izbor:
a) utvrđuje sadržaj testova iz stava 2. ovog člana, uz odobrenje rukovodioca;
b) utvrđuje konačan rezultat za svakog kandidata na osnovu ukupnog zbira rezultata svakog od testova;
c) odlukom izdaje listu kandidata koji su pristupili testiranju;
d) predlaže kandidate koji imaju najveći broj bodova sa liste iz tačke c) ovog stava, radi zapošljavanja u skladu sa oglašenim brojem slobodnih radnih mjesta.
Član 52.
Obavještenje
(1) Policijski organ objavljuje na svojoj oglasnoj ploči listu sa rezultatima postignutim na svakom testu kao i konačne rezultate svih kandidata koji su pristupili testovima najkasnije u roku od trideset dana od dana posljednjeg testiranja. Na bodovnoj listi navode se i kandidati koji su uspješno završili testiranje i kandidati koji su predloženi za zapošljavanje.
Član 53.
Žalba na odluku komisije za izbor
- Tek kada policijski odbor odluči o svim podnesenim žalbama rukovodilac će odobriti konačnu listu svih kandidata predloženih za zapošljavanje.
Lukač je listu napravio prije nego je Policijski odbor razmatrao žalbe. Inače, Policijski odbor do petka 18. avgusta ima rok da se izjasni o pristiglim žalbama. Podsjećamo, da je identičan scenario bio i na prošlom konkursu koji je na kraju poništen.
Ministar unutrašnjih poslova FBiH Aljoša Čampara nije reagirao u ovom slučaju iako je upoznat sa Lukačevim postupkom. Ako ništa, kao ministar ima dužnost osigurati poštivanje Zakona o unutrašnjim poslovima F BiH (Sl.novine F BiH 81/14).
Tako član 35. Rad policijskih službenika propisuje da „rad policijskih službenika podliježe nediskriminaciji po bilo kom osnovu kao što je pol, rasa, boja kože, religija, etničko ili socijalno porijeklo, povezanost sa nacionalnom manjinom, političko ili drugo mišljenje, imovina, rođenje ili drugi status
Član 89. Povrede službenih dužnosti direktora policije
4) Davanje netačnih podataka koje utiču na donošenje odluka nadležnih organa
7) prikrivanje činjenica o načinu izvršenja službenih zadataka
11) Vršenje aktivnosti koje nisu u skladu sa interesima Federalnog ministarstva i Uprave policije odnosno kojima se narušava ugled Federalnog ministarstva i Uprave policije.
14) Izdavanje naređenja čije bi izvršenje predstavljalo krivično djelo
15) Diskriminisanje pri vršenju dužnosti na osnovu rase, boje kože,pola, jezika, religije,političkog ili drugog opredjeljenja, nacionalnog ili socijalnog porijekla ili po bilo kom drugom osnovu.
Ukoliko i nakon odluke Policijskog odbora ostane važeća Lukačeva lista onda je pitanje u kakvoj državi živimo i kakva je to policija koja treba da štiti sve građane ove države. Lukač je na dobrom putu da svoju karijeru okonča sa krivičnim djelima: Zloupotreba položaja ili ovlaštenja (Član 383 KZ FBiH), Povreda ravnopravnosti pri zapošljavanju (Član 279 KZ F BiH), Samovlašće (član 370 KZ F BiH). A prekršio je i Ustav F BIH koji u GLAVI II član 2. tačke d) doslovno ističe: "zabranu svake diskriminacije zasnovane na rasi, boji kože, polu, jeziku, religiji ili vjerovanju, političkim ili drugim uvjerenjima, nacionalnom i socijalnom porijeklu".
Na potezu su Policijski odbor i ministar Čampara.