Članak

Papiri kojima mašu Hrvati pobijaju njihove tvrdnje:BIH nije dala saglasnost za Pelješki most!

Iako ministar prometa i komunikacija Ismir Jusko (SBB) šuti, dok Igor Pejić (HDZ), sekretar ministarstva vodi glavnu riječ kada je tzv. Pelješki most u pitanju sve je jasnije da Bosna i Hercegovina ni

Iako ministar prometa i komunikacija Ismir Jusko (SBB) šuti, dok Igor Pejić (HDZ), sekretar ministarstva vodi glavnu riječ kada je tzv. Pelješki most u pitanju sve je jasnije da Bosna i Hercegovina nikada nije dala saglasnost za gradnju Pelješkog mosta.

Gradnja tog mosta bez saglasnosti bh. strane je nelegalna i predstavlja kršenje obavezujućih međunarodnih konvencija. Posebno UN konvencije o pravima mora i toga je svjesna i Hrvatska te iako ima novac za izgradnju (odobren od Evropske komisije) još traži od BiH, tačnije „svojih“ kadrova iz institucija BiH da djeluju u skladu s onim što odgovara Hrvatskoj što je apsurd i poniženje za sve bh. državljane. Nezapamćeno je u svijetu da političari jedne zemlje rade u korist druge. To se zove izdaja države i sopstvenog naroda!

Zvanični stav Predsjedništva BiH, tijela koje po Ustavu BiH ima isključivu nadležnost za vanjsku politiku, donesen na sjednici 2007. godine je da je BiH protiv izgradnje mosta do rješavanja otvorenih pitanja u vezi s identificiranjem morske granične crte između dvije države.

Papiri kojima mašu hrvatski predstavnici u Parlamentu BiH a za koje tvrde da u njima stoji da ne postoje bilo kakvi međudržavni ugovori ili drugi relevantni propisi koji bi izgradnjom mosta kopno-Pelješac u Hrvatskoj bili dovedeni u pitanje, zapravo dokazuju suprotno.

- Stručne komisije BiH i Hrvatske 7. decembra 2006. godine u potpunosti su usaglasile sve tehničke karakteristike mosta kopno-Pelješac, i to na način što je Hrvatska u potpunosti udovoljila zahtjevima BiH - 200 metara širina plovnoga puta i 55 metara visina svijetlog otvora mosta – navode hrvatski predstavnici.

I tako to zbilja piše, ali su u svom obraćanju javnosti očito namjerno izostavili činjenicu da tamo stoji da sve usaglašene zabilješke od 7. decembra 2006. godine podliježu verifikaciji Vijeća ministara, a u tački 4. jasno stoji da će se raditi prijedlog protokola tek nakon verifikacije usaglašene zabilješke od 7. decembra i prihvatanja izvještaja ministarstva, odnosno radne grupe o pregovorima na Vijeću ministara.

Kako izvještaj nikada nije usvojen na Vijeću ministara sa prijedlogom zaključaka imenovani članovi Hrvatske i BiH nisu nakon 7. decembra 2006. održali nijedan sastanak te tako nije nastavljen rad na realizaciji tačke 4. Izrada prijedloga protokola.

Hrvatska nasilno nameće izgradnju Pelješkog mosta i tako fizički i međunarodnopravno ometa, ograničava i sprečava jedinu usku pomorsku vezu Bosne i Hercegovine s međunarodnim vodama i s ostalim državama svijeta. Na taj način ugrožava mir, suverenitet, stabilnost, odbrambenu sposobnost i slobodan razvoj i opstanak Bosne i Hercegovine kao pomorske države - navodi se u dokumentu bh. parlamentaraca.

Podsjećaju i kako je hrvatski premijer Andrej Plenković, tokom nedavne posjete Sarajevu, izjavio kako „sve što Hrvatska radi u vezi s izgradnjom Pelješkog mosta u skladu je s međunarodnim pravom i u duhu dobrosusjedskih odnosa“. Smatraju da Plenković takvim izjavama „u zabludu dovodi i hrvatsku javnost i sve institucije Bosne i Hercegovine i Europske komisije“.

Bh. parlamentarci namjeravaju Hrvatskoj uputiti protestnu notu, a moguće je i drugi bh. političari u kojoj će tražiti od službenog Zagreba da „prestane napadati na suverenitet Bosne i Hercegovine kao pomorske države i prestane sa svim aktivnostima na izgradnji nelegalnog i politički nasilnog projekta mosta na lokaciji Komarna – poluotok Pelješac“.

#BiH