BiH će do 29. septembra na širem području sjeveroistočne Bosne biti domaćin terenske vježbe NATO EADRCC koja otklanja posljedice katastrofa "Bosna i Hercegovina 2017".
Pripreme za ovu vježbu s civilnim strukturama NATO-a, koja će učvrstiti saradnju NATO-a i BiH, traju više od godinu dana.
Nakon ceremonije otvaranja, upriličena je i pokazna vježba.
Cilj vlježbe, koju zajednički organiziraju Ministarstvo sigurnosti BiH i NATO Euroatlanski centar za koordinaciju aktivnosti u pružanju hitnog odgovora (EADRCC), jeste poboljšanje interoperabilnosti međunarodnih aktivnosti u pružanju odgovora na elementarne nepogode.
Radi se o EADRCC-ovoj 17. vježbi o upravljanju posljedicama elementarnih nepogoda, a prvoj koja će se izvesti u Bosni i Hercegovini.
Odluka da se vježba odnosi na poplave i zemljotres zasnovana je na geološkim i ekološkim izazovima sa kojima se suočava BiH.
Nakon elementarnih nepogoda u 2014. godine, Bosna i Hercegovina je zatražila pomoć od Euroatlanskog centra za koordinaciju aktivnosti u pružanju hitnog odgovora (EADRCC) kako bi se suočili sa posljedicama poplava i klizišta koji su devastirali veliki dio zemlje. Više od 40 zemalja i nekoliko međunarodnih organizacija su pružile pomoć.
Na poziv Ministarstva sigurnosti BiH, NATO je u julu 2014. godine poslao svoj tim za civilna pitanja. Civilni tim NATO-a preporučio je da se međunarodne obuke i vježbe održe u Bosni i Hercegovini kako bi se povećala međusobna operativnost između različitih strana koje pružaju pomoć u operacijama spašavanja od katastrofa.
Ministar sigurnosti BiH Dragan Mektić je u svom obraćanju ukazao na napore koje Ministarstvo sigurnosti BiH i druge ključne institucije na svim nivoima vlasti u BiH čine za jačanje kapaciteta prvog i specijalističkog odgovora na nastalu nesreću, te da Bosna i Hercegovina tokom ove vježbe ima priliku da pokaže stepen osposobljenosti svojih institucija od značaja za zaštitu i spašavanje, kao i da se upozna sa praksom međunarodnih timova.
- Bosna i Hercegovina želi pomagati drugima u nevolji, a posebno jačati regionalnu saradnju i regionalni odgovor na eventualne prirodne nesreće koje obično pogađaju više država, a jedni drugima smo najbliži i možemo najbrže priteći u pomoć - rekao je Mektić.