Članak

Potrebno je kod građana razviti sigurnosnu kulturu

Cilj Foruma je da se učesnicima i javnosti prezentiraju novosti i trendovi iz oblasti IT sigurnosti.

Fakultet za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije Univerziteta u Sarajevu organizator je prvog Cyber Security Foruma, piše agencija Patria.

Cilj Foruma je da se učesnicima i javnosti prezentiraju novosti i trendovi iz oblasti IT sigurnosti.

Prodekan za nauku na Fakultetu za kriminalistiu, kriminologiju i sigurnosne studije prof. dr Jasmin Ahić kazao je na konferenciji za medije da je cilj Foruma donijeti korist za sve korisnike javnog i privatnog prostora u BiH.

- Govorit ćemo o značaju prevencije, ali i o sprečavanju i sankcionisanju novih pojava i oblika u cyber prostoru, od stvari koje se tiču prekršajnih normi do krivičnih djela. Uvjereni smo da ćemo odgovoriti na sva pitanja i da ćemo usvojiti zaključke koji će donijeti određene benefite za javni i privatni prostor koji je pod značajnim izvorom ugroženosti kada je u pitanju cyber kriminal koji se odnosi na javne zvaničnike, ali i građane BiH – kazao je Ahić.

Ahić je kazao da je za građane najvažnija sigurnosna kultura, odnosno upoznavanje aa prijetnjama koje se tiču samih građana, prijetnje koje se tiču cyber prostora, prostora interneta koji koriste za njihove privatne potrebe, a za kompanije i javni sektor zaštita i mogućnost zaštite od određenih pojava koje su danas uzele maha a ima ih u sektoru biznisa, prvenstveno virus napadi.

Profesor Ahić je istakao da je većina djela koja se tiču cyber kriminala u nadležnosti Tužilaštva BiH, te da će taj segment biti jedna od tema Foruma.

- Država kroz svoj policijski i obavještajni segment nosi najveću odgovornost kada je u pitanju monopol zaštite građana, ali moramo raditi i na razvijanju sigurnosne kulture koja će dovesti do toga da ljudi koji koriste, naprimjer, mobilno bankarstvo, službene mailove, i druge podatke koji se nalaze na njihovim mobilnim telefonima da vode računa o tome da li taj njihov podatak izvor ugroženosti – kaže Ahić.

Profesor Ahić je istakao da su novije generacije u prednosti nad nekim starijim generacijama kada je u pitanju rukovođenje novim tehnologijama.

Profesorica na Fakultetu za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije Lada Sadiković kazala je da je država prvi faktor u borbi protiv svih sigurnosnih prijetnji u cyber prostoru.

- Država BiH grca u problemima i neophodno je vršiti edukaciju ove vrste. Ovo je jedan od prvih ovakvih foruma i mislim da naš fakultet prati sve trendove u regionu i šire. Svi smo svjesni da državne institucije nisu dovoljno osposobljene za ovu borbu kao institucije susjednih i evropskih zemalja. U tom smislu je potrebno da država ojača kako bi mogla odgovoriti ovakvim i sličnim prijetnjama - sitakala je Sadiković.

Profesorica Sadiković je dodala kako je cyber kriminal danas u svijetu jedan od najraširenijih oblika kriminala tako da je i u našoj zemlji u samom vrhu, jer razvojem tehnologije razvija se i sam cyber kriminal. 

#BiH