Članak

Sedam općina u slivu Vrbasa smanjili rizik od poplava

U toku 2017. godine na području sliva rijeke Vrbas realizovano je 10 projekata smanjenja poplavnog rizika u sedam općina. Realizacijom različitih mjera rizik od poplava je značajno smanjen za preko 35

SARAJEVO, (Patria) - U toku 2017. godine na području sliva rijeke Vrbas realizovano je 10 projekata smanjenja poplavnog rizika u sedam općina. Realizacijom različitih mjera rizik od poplava je značajno smanjen za preko 35.000 stanovnika, 191 preduzeće, te je zaštićeno oko 760 hektara poljoprivrednog zemljišta.

- Mi smo prezadovoljni, jer osjećamo se sigurnijim što nećemo imati poplava, problema, posljedica, nećemo u krajnjem slučaju imati žrtava. Ono što posijem, siguran sam da će mi opstati, jednostavno ima čovjek bolju volju za radom -  navodi Senad Ćusto mještanin Bugojna, jedne od općina u slivu Vrbasa u kojoj se sprovodi projekt.  

Bugojno prije

Bugojno poslije

Ukupna vrijednost realizovanih radova u protekloj godini je oko 1.4 miliona KM, uz učešće općina od minimalno 30 odsto.

- Radovi su se odnosili na čišćenje i uređenje korita Vrbasa, pritoka i kanala, regulaciju vodotoka, učvršćivanje obala te regulisanje bujičnih vodotoka - istakla je Raduška Cupać, rukovodilac UNDP projekta „Smanjenja poplavnog rizika u slivu rijeke Vrbas“. 

Ovim mjerama u slivu Vrbasa povećana je proticajna moć vodotoka, poboljšano prikupljanje i odvođenje oborinskih voda u recipijente, na dijelovima vodotoka obale su zaštićene od erozije, a vodotokovi su stabilizovani.  Ulaganje u mjere smanjenja rizika od katastrofa je isplativa investicija u sprječavanje budućih gubitaka.

- Samo na područuju grada Banja Luke, uređenjem korita dva bujična vodotoka smanjiće se rizik od poplava za 27.000 stanovnika i 35 preduzeća - navodi  Sanja Toljević, koordinator za implementaciju projekata u Gradskoj upravi Banja Luka.

Sve mjere su realizovane u sklopu Projekta Razvojnog programa Ujedinjenih nacija (UNDP) „Smanjenja poplavnog rizika u slivu rijeke Vrbas“, koji finansira Globalni fond za okoliš (GEF). Projekat se realizuje u saradnji sa Ministarstvom spoljne trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine, Ministarstvom za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske, entitetskim ministarstvima nadležnim za upravljanje vodama i civilnim zaštitama, te općinama u slivu rijeke Vrbas.

Općine u kojima su realizovani projekti smanjenja rizika od poplava su:

Grad Banja Luka: Uređenje vodotoka Jularac i Podstranac
Općina Bugojno: Uređenje korita rijeke Vrbas u naselju Gračanica
Općina Gornji Vakuf – Uskoplje: Čišćenje korita i postavljanje obaloutvrda na rijeci Vrbas u Gornjem Vakufu-Uskoplju dionica „Dražev Dolac- Humac“
Opština Kneževo: Regulisanje vodotoka Torlakova voda-Šervalovac-Bukovica
Opština Kotor Varoš: Osiguranje kosine rijeke Vrbanje
Opština Laktaši: Čišćenje kanala u Glamočanima
Opština Laktaši: Uređenje kanala Šušnjari-Veliko Blasko
Opština Laktaši: Čišćenje i uređenje korita rijeke Turjanice
Opština Laktaši: Čišćenje i uređenje korita rijeke Bukovice
Opština Srbac: Sanacija kritičnih dijelova vodotoka Povelič i Ina

Javni poziv za implementaciju projekata smanjenja rizika od poplava u slivu Vrbasa za 2018. godinu je zatvoren.

Rezultati će biti objavljeni početkom aprila 2018. godine.

#BiH