Za svaku marku koja je prikupljena na račun Vlade FBiH, dok sam ja premijer, znat će za šta je i gdje otišla, izjavio je za bh. novinsku agenciju Patria (NAP) Nermin Nikšić, premijer Federacije BiH. On ističe da je Vlada u punom kapacitetu posvećena saniranju posljedica nezapamćene elementarne nepogode koja je prošlog mjeseca pogodila BiH.
- Cilj Vlade Federacije je da sve porušene kuće obnovimo prije zime te da ne dozvolimo da dođe do masovnih otpuštanja radnika u firmama koje su pretrpjele štete – kaže Nikšić.
Zavod za zapošljavanje FBiH već priprema program namjenjen pomoći poslodavcima i Vlada će, navodi on, nastojati osigurati što više sredstava za ove namjene, dok će obnova porušenih kuća krenuti čim dobiju podatke o štetama. Novac za te namjene se već osigurava.
Prema njegovim riječima, vlada Federacije Bosne i Hercegovine užurbano priprema prijedloge zakona koji će osigurati zakonodavni okvir za efikasnu i transparentnu obnovu i pomoć nastradalom stanovništvu
- Pripremamo set zakona koji će primarno tretirati tu tematiku, a to su zakon o uspostavi Fonda koji će upravljati sredstvima, zakon o finansiranju pomoći ugroženim područjima sa vrlo jasnim kriterijima te zakon o raspolaganju nekretninama koji za cilj ima osigurati uvjete za besplatnu dodjelu zemljišta za izgradnju kuća porodicama koje su ostale bez doma – kaže Nikšić.
O tim aktivnostima sutra će razgovarati sa premijerima kantona i načelnicima općina koji su proglasili stanje prirodne nesreće.
- Niti jedna marka iz Vlade FBiH neće se potrošiti, a da se ne zna gdje je završila i takav sistem želim da uspostavimo sa nižim nivoima vlasti koji će biti ključni u provedbi aktivnosti za obnovu. Želimo pomoći općinama i kantonima da zajedno sa FBiH sve svoje resurse usmjere ka pomoći i obnovi, jer moramo iskoristiti sve domaće rezerve za ove namjene – istaknuo je Nišić za Patriu.
Vlada FBiH će u četvrtak, kako je najavio, donijeti odluku kojom će se uvesti moratorij na otplatu međunarodnih kredita za Sarajevski, Posavski, Zeničko-dobojski i Tuzlanski kanton kojim će se otplata glavnice ovih kredita odgoditi za četiri godine.
- Na ovaj način u ova četiri kantona u ovom periodu uštedjet će se 52 miliona maraka i očekujem da barem polovinu ovih sredstava kantoni ulože u obnovu i to će od njih tražiti i Vlada FBiH – navodi Nikšić za NAP.