SARAJEVO, (Patria) - History Fest otvoren je večeras u Zemaljskom muzeju u Sarajevu. Ova manifestacija organizirana je povodom značajnih historijskih godišnjica koje se obilježavaju 2018. godine.
Ove se godine navršava 140 godina od potpisivanja Berlinskog ugovora (1878), 100 godina od kraja Prvog svjetskog rata i stvaranja prve jugoslavenske države (1918), 70 godina od raskida Jugoslavije i Sovjetskog Saveza (1948) i 50 godina od studentske pobune (1968).
Teme o kojima će se raspravljati tokom History Festa, a koji traje od 3. juna, su: Šta je značila Jugoslavija stvorena na koncu Prvoga svjetskog rata, kako se mi danas sjećamo Jugoslavije i kako se revidira jugoslavenska prošlost?
Koji je smisao sudbonosnih odluka 1948. i koliko je važan bio studentski pokret 1968. u kontekstu širih svjetskih procesa 1960-ih godina?
Na koji način se danas pišu doktorati iz historije Jugoslavije na univerzitetima u Sarajevu, Beogradu, Zagrebu, Ljubljani, Nikšiću, Gratzu, Berlinu, Minhenu, Regensburgu, Bolonji …
O svim tim temama će u Sarajevu raspravljati naučnici iz Bosne i Hercegovine, Srbije, Hrvatske, Makedonije, Crne Gore, Slovenije, Austrije, Njemačke, Mađarske, Češke, Bugarske, Rusije, Francuske, SAD, Kine, Turske, Grčke…
Uz ove debate, bit će organizirano predstavljanja najnovijih knjiga, razgovori o spomenicima i njihovom korištenju u reviziji historije, predavanja o načinima revizije historije i sličnim temama.
Također, u okviru Festa najavljena je i sarajevska premijera dokumentarnog filma Duh vremena, kao i razgovor sa režiserom filma Lordanom Zafranovićem i scenaristicom i producenticom Natašom Mišković, prenosi NAP.