Članak

Bošnjaci u Zvorniku su građani drugog reda, ali se hrabro nose sa problemima

Za zločine u Zvorniku danas je pred domaćim i međunarodnim sudovima otvoreno na desetine predmeta. Sidi se loklanim Srbima ali i zločincima koji su u Zvornik dolazili iz susjedne Srbije i ubijali Bošn

U Zvorniku je jučer počela kulturno-vjerska manifestacija „Dani Hasana Kaimije“. Ovo je samo jedan segment u kojem se Bošnjaci, kojih u ovoj opštini ima oko 15.000, pokušavaju organizirati i uspostaviti normalan život u ovom gradu. Ovo su dani, kažu, kada u Kozluk dolaze njihovi prijatelji iz svih dijelova BiH, pa čak i inostranstva, na što su oni jako ponosni zbog toga.

Mustafa Muharemović, imam iz gradske džamije u Zvorniku kazao je za bh. novinsku agenciju Patria da se u Zvorniku više ni izbliza ne osjeti netrpeljivost prema Bošnjacima kakve se osjetila do prije samo nekoliko godina. Izgreda poput skrnavljenja vjerskih objekata ima i danas, ali Bošnjaci tokom dana nesmetano idu na pijacu, u školu, nekoliko Bošnjaka započeli su i privatne biznise koji zapošljavaju svoje sunarodnjake. Ostali žive od poljoprivrede, stočarstva i najvećim dijelom od dijaspore.

Samo nekoliko godina ranije biti Bošnjak u Zvorniku nije bilo nimalo poželjno. Do 2000. godine na povratnike su ovdašnji Srbi pucali iz vatrenog oružja, bilo je razbijenih glava, povratnicima su minirane kuće. Cilj je bio zastrašiti Bošnjake i ponovo ih otjerati sa njihovih ognjišta.

- Ne osjeti se više ona napeta atmosfera u gradu kakve je vladala do prije nekoliko godina – kaže ef. Muharemović.

- Ovdašnja policija jednako pokušava zaštiti građane bez obzira na nacionalnost, procesuiraju slučajeve nasilja nad Bošnjacima, ali još uvijek se nađu neki delikventi koji će poslati neku ružnu poruku – objašnjava ef. Muharemović. Napominje kako povratnicima veliki moral i elan daje to što neke od institucija iz Sarajeva, poput Islamske zajednice ili Federalnog ministarstva za izbjegle i raseljene, nisu zaboravili na ovaj dio BiH.

- Ta podrška nam je jako važna - kaže on.

Prije nekoliko mjeseci u dvorištu kuće ubijen je 81-godišnji povratnik u Kozluk kod Zvornika, tri godine ranije napadnut je i teško povrijeđen jedan Bošnjak koji je krenuo na Bajram namaz. Često se skrnave muslimanski vjerski objekti.

Nurija Čikarić, bivši glavni imam u Zvorniku kaže da Bošnjaci uglavnom incidente prikrivaju i pokušavaju zataškati kako se situacija ne bi još više pooštrila.

Tokom agresije na BiH na području općine Zvornik ubijeno je oko 2.300 Bošnjaka. Tijela njih oko 560 još nisu pronađena. Ovdje je otkriven i veliki broj masovnih grobnica, u kojima su pronalažena i tijela pobijenih Srebreničana.

Za zločine u Zvorniku danas je pred domaćim i međunarodnim sudovima otvoreno na desetine predmeta. Sudi se lokalnim Srbima ali i zločincima koji su u Zvornik dolazili iz susjedne Srbije i ubijali Bošnjake, piše Patria.

#BiH