SARAJEVO, (Patria) – U Sarajevu je danas održan prvi Stručni skup o bihevioralnim ovisnostima "Uspostava i jačanje sistema podrške osobama koje nekontrolirano kockaju“ u organizaciji Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta Univerziteta u Tuzli - Odsjek poremećaji u ponašanju, pod pokroviteljstvom Lutrije BiH i uz podršku Federalnog ministarstva zdravstva.
Voditeljica odsjeka na ovom fakultetu Meliha Bijedić kazala je da su prethodnu godinu u saradnji sa Lutrijom BiH provodili istraživanje, a nakon dobijenih rezultata aktivirali su besplatnu Liniju za pomoć (Help line 080 02 03 08 ) za osobe koje imaju problem sa patološkim kockanjem. Bosna i Hercegovina suočava se sa povećanim brojem ovisnika o igrama na sreću.
Bijedić je istakla da do sada nisu organizirane slične aktivnosti koje imaju cilj prevenirati ovisnost o kockanju.
- Utvrdili smo da nemamo sistem podrške tretmana za osobe koje koji imaju problema s patološkim kockanjem na području Federacije BiH - kazala je Bijedić.
Cilj stručnog skupa bio je analizirati trenutnu situaciju i raditi na uspostavi sistema podrške i preventivnog programa. Skupu su prisustvovali i stručnjaci iz Kluba liječenih ovisnika o kocki (KLOK) iz Mostara, kao i uposlenici Zavoda za bolesti ovisnosti iz Sarajeva gdje postoji program liječenja ovisnika o igrama na sreću i patološkom kockanju.
Podršku skupu pružilo je i Federalno ministarstvo zdravstva. Pomoćnik federalnog ministra zdravstva Goran Čerkez naveo je da su podaci kojima raspolažu stručnjaci upozoravajući.
- Svjesni smo sve većeg učešća građana BiH u kockanju i igrama na sreću. To nas tjera na preventivne aktivnosti, da razmislimo o svim društvenim mjerama, politikama i zakonodavstvu, da učinimo znatno više, pogotovo u pogledu mlađe populacije, jer kockanje je i dijagnostički poremećaj. To značajno utječe i na obitelj i društvo. Današnji skup je početak neke društvene akcije - istakao je Čerkez.
Nedim Hamzić šef Odjela odnosa s javnošću i standardizaciju Lutrije BiH kaže da je ova kompanija u potpunosti implementirala standard društveno odgovornog priređivanja igara na sreću.
-Iako BiH nije zemlja članica EU Lutrija BiH je u potpunosti uvela standard u odgovornom igranju igara na sreću koje koriste druge članice EU. Također smo u potpunosti razvili sistem podrške onima kojima je ova vrsta pomoći potrebna, odnosno uveli smo u saradnji sa Univerzitetom u Tuzli helpline, liniju koja aktivno pruža podrška onima kojima je pomoć potrebna – naveo je Hamzić.
Iz Lutrije BiH najavili su održavanje stručnih skupova kako bi se podigla svijest o društveno-odgovornom igranju igara na sreću, ali i problemima s kojima se suočavaju patološki kockari.