Delegati Doma naroda usvojili su Zakon o sprječavanju pranja novca i terorističkih aktivnosti sa 12 glasova za i jednim suzdržanim. Ognjen Tadić delegat SDS-a nije glasao.
Što se tiče drugog zakona koji je zahtjev Moneyval-a da ne bi BiH dospjela na crnu listu zajedno sa Iranom, Ukrajinom i Sjevernom Korejom, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakona situacija je drugačija. Odmah na početku Klub Bošnjaka je zatražio pauzu, javlja reporter Patrie.
Ranije danas uoči sjednice Doma naorda PS BiH Mladen Ćavar, zamjenik ministra sigurnosti BiH kazao je da su usvajanje Zakona o sprječavanju pranja novca i izmjena Krivičnog zakona BiH jedan paket, bez čijeg usvajanja BiH ide pod sankcije.
Poslije pauze Halid Genjac je kazao da je Krivični zakon jedna od obaveza koje je prihvatila u ispunjavanju međunarodnih obaveza i da bi trebalo da ide u redovnu proceduru jer za skraćeni postupak ionako nema dovoljno glasova.
Mladen Ivanić je kazao da je znao da će pauza "majstoru procedura" omogućiti da isproba neka rješenja.
Nakon glasanja o skraćenoj proceduri ustanovljeno je da nema opće većine tako da se nije ni glasalo o prijedlogu zakona.
Mladen Ćavar, razočaran je činjenicom da paket zakon koji je zahtjev Moneyvala nije u potpunosti usvojen. On je kazao da je sada sudbina BiH u rukama FATF-a koji po njegovom saznanju zasjeda 15. juna.
- Žao mi je što nismo iskoristili priliku i ispunili obavezu. Činjenica da izmjene Krivičnog zakona idu u redovnu proceduru može značiti da će se zakon mjesecima usvajati. Ipak, ja se nadam da će se to desiti ranije, ali isto tako želim da kažem da sam dobio mail u kojem jasno stoji da je BiH od 01.06. pod posebnim režimom – kazao je Ćavar.
On je dodao da svaka zemlja članica treba sada da odgovori Moneyval-u šta će uraditi kada je riječ o BiH.
Bariša Čolak, ministar pravde BiH ponovio je još jednom da su izmjene ovog zakona u potpunosti usaglašene sa Moneyval-om te da nema govora o zadiranju u entitetske nadležnosti.
- Nadam se da će u narednih 15-ak dana biti održani konstruktivni razgovori i da usvajanje ovog zakona neće trajati mjesecima – kazao je Čolak.
Inače, delegati SNSD-a odgovorni su što ovaj zakon nije usvojen danas, a Staša Košarac kazao je da su oni danas odbranili prava RS iako nije precizirao o kojim tačno nadležnostima je riječ.
- Izmjene neće moći pretrpjeti ikakve promjene bez volje glasa RS-a i to je sada jasno – kazao je Košarac, dodajući da je mnogo teže prenošenje nadležnosti sa RS-a nego onoga što će zadesiti BiH.