Mehmed Bradarić, delegat SDP-a u Domu naroda posljedjih 20-tak dana najviše vremena provodi u rodnom Maglaju, gdje kako kaže „bukvalno postaje čistač“, piše novinska agencija Patria. Njegov stan koji je na četvrtom spratu nije oštećen, ali je u sinovom stanu totalna šteta. Ali, i sam Bradarić kaže da je sretan jer su preživjeli.
- Moj sin, snaha i unikica od čeitiri godine jedva su živu glavu izvukli. Spasili su ih čamcem u koji su morali uskočiti, a kojeg je ponio i vrtlog, ali hvala Bogu na kraju su izvukli živu glavu. Inače, stan je totalno uništen, ali ja sam rekao nek su mi zdravi i živi, a sve drugo ćemo nadokanditi. To je moja lična nesreća. Kada je čamac ponio vrtlog uspjeli su neki procjep da se zaglave, a onda su do pruge pješačili po užasnoj kiši – kaže Bradarić ističući da njegova četverogodišnja unuka je imala posljedice te d aje pet dana iza poplave bila jako tiha i preplašena.
On je na posljednjoj sjednici Doma naroda imao upečatljivo izlaganje u vezi sa katastrofom koja je pofodila BiH, a nezadovoljan je lokalnom vlašću.
- Konkrtno u Maglaju lokalna vlast nije uključila sve ljude koji su mogli pomoći, pa da se skupimo da iskoristimo svoje veze, jer pozivom jednim možemo nekome pomoći. Ne očekujemo mi od kantonalne, federalne ili državne vlade da nam ovdje lopata i čisti. Oni svoj dio posla čine, ali lokalne vlasti su zakazale, konkretno u Maglaju od mene imaju nulu. Bave se samo podjelom humanitarne pomoći koje vrlo brzo neće biti. I to ne rade transparentno – kaže Bradarić.
Također, Bradarić zamjera Dragnu Čovići, predsjedavajućem Doma naroda što nije zakazao sjednicu na kojoj bi se raspravljalo o situaciji.
- Ne može jedan predsjedavajući u ovo vrijeme reći da nije po poslovniku mogao zakazati sjednicu. Ma, đavo donio poslovnik. Dakle, kao što je Vučić bio u čizmama, kao što je Merkelova u čizmama kada se desi poplava, tako smo morali i mi biti i ja sam siguran da je sa lica mjesta zagazio u Maglaj, Šamac, Doboj mogao je svojim telefonskim vezama pomoći – dodao je Bradarić.
Zahvaljujući njegovim zaključkom usvojene su izmjene Zakona o akcizama čime su se deblokirale traše MMF-a.
- I to je bilo problematično. Neko onako vrlo hladno kaže usvojili smo zaključak. A, on je jasno govorio da smo spremni usvojiti zakon po hitnom postupku kao što jesmo, a Čović vrlo hladno kaže evo usvojili smo zaključak što znači da ćemo na nekoj narednoj sjednici glasati o zakonu. A, MMF je preskočio i preglede i urgentno daje 400 miliona maraka. Daje građanima BiH, jesu li to kreditna sredstva, ma kakva god da su ona su najvažnije. Dakle, trebaju ona i u Domaljevcu tamo gdje su većinom Hrvati, dakle ne možeš se samo tako hladnokrvo ponašati ako brineš o Hrvatima.A, vidjeli ste da čitavo vrijeme brine o njima – pojasnio je Bradarić.
On dodaje da su bukvalono „svi morali skočiti, pa da se taj zakon usvoji“.
- MMF je rekao usvojite to pa ćemo vam dati pare, pa šta smo trebali. Crkao bih da nismo to usvojili. Dolazite iz katatstrofe u još jednu. S druge strane takvi ljudi trebaju zaći među ljude među građane da vide kakve su sudbine građana, da vide da djeca nose maske. Da roditelji djecu žurno nose iz prostora u prostor da ne vide tu katastrofu – dodao je Bradarić.