Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH ekspresno je vratila grb BiH na svoju web stranicu, nakon što je bh. novinska agencija Patria jučer objavila kako je grb uklonjen voljom direktorice Nataše Grubiša.
No, iz Agencije za lijekove danas su uputili demanti na ovu vijest, međutim, očito su zaboravili da smo još jučer uradili printskrin stranice na kojoj nije bilo grba kao ni prethodnih više od pola godine.
Drugo, jučer je NAP objavio da je nacionalna struktura rukovodećih mjesta sektora i zamjenika Agencije u Banjoj Luci narušena te da su zaposlena dva Bošnjaka. Međutim iz Agencije tvrde da tamo rade čak tri Bošnjaka ne precizirajući njihova radna mjesta.
Također njihovo reagiranje odnosi se na činjenicu kako Agencija nema ništa s imenovanjima direktora i zamjenika što Patria nije nikada ni tvrdila.
Ipak i dalje ostaje porazna činjenica da od decembra 2012. godine otkako je istekao mandata i samoj Grubiši, umrlu Šeherzadu Hadžidedić niko nije zamijenio barem ne konkursnom procedurom jer kako NAP saznaje kada je Grubiša odsutna mijenja je Zoran Josipović koji joj je jako odan.
- Svjesni smo činjenice da menadžment Agencije, te Stručni savjet nakon isteka mandata nije imenovan od kraja 2012. godine, ali naglašavamo da smo poštujući zakonske propise preduzeli na vrijeme sve aktivnosti po tom pitanju, u dijelu koji je u našoj nadležnosti, a isti je samo tehničke prirode u smislu podsjećanja i obavještenja Ministarstvu civilnih poslova o isteku mandata – navode iz Agencije.
Podsjećamo, Grubiša je na mjesto direktora Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH imenovana 18. decembra 2008. godine, a ima veliku podršku Sredoja Novića, ministra civilnih poslova BiH, a kako se već glasno priča ona bi mogla ponovo biti imenovana na istu poziciju, s tim što je neizvjesno ko bi joj mogao biti zamjenik Armin Škrbo ili Marija Ćepo.
Interesantno je da nikada od decembra 2012. godine niko nije postavio pitanje zašto niko nije zamijenio preminulu Hadžidedić na njenoj funkciji. Ni Stručno vijeće agencije u sastavu predsjedavajućeg Ivana Prlića te članova Nedžada Mulabegovića, Envera Zerema, Lazara Prodanovića, Vande Marković-Peković, Nikoline Špirić, Amera Ramića nisu pokazali interes za ovaj slučaj, piše Patria.
Podsjećamo na još jednu činjenicu na koju je ukazala bh. novinska agencija Patria. Ista ova Agencija 21. maja 2014. godine na svojoj starnici objavila je poziv Vlade RS za pomoć ugroženim područjima i spisak punktova za dostavu pomoći, ali ne i poziv Vlade FBiH, iako su razorne poplave zahvatile veći dio BiH. I tada su nakon objave te informacije, ekspresno uklonili tu objavu.