Duhovnu i intelektualnu hidžru, odricanje od onoga što je loše, musliman doživljava svaki dan, kaže dr. Tarik Ramadan, u 25. nastavku Ramazanskih hronika, javlja bh. novinska agencija Patria (NAP).
- Jučer smo govorili o džamiji kao duhovnom, intelektualnom i socijalnom centru muslimana, te njihovoj otvorenosti za širenje tih poruka, saradnju i solidarnost sa drugim ljudima. Baš kao što trebamo slijediti Poslanika a.s. u tom smislu saradnje sa drugima, ponekad je važno vratiti se samom sebi i svojoj zajednici – ističe dr. Ramadan.
Najprije, kako kaže, treba početi brigu o sebi, kako bi se pripremili za brigu o drugima. Progonstvo Muhammeda a.s. iz Meke u Mediju (Hidžra), upravo je način zaštite, brige i uzdizanja čovjeka uopće.
- U kur'anskoj suri „Muzzemil“ postoji ajet: “I otrpi ono što oni govore i izbjegavaj ih na prikladan način“, pri čemu se prikladan način odnosi na dostojanstven način, način koji pokazuje koliko si plemenit, koliko dobar karakter imaš. To bi bio jedan od duhovnih aspekata progonstva iz Mekke – dodaje on.
Ali, ako malo bolje razmislite o islamu, uvidjet ćete da sve što ima fizičku, ima i duhovnu dimenziju.
- Dakle, osim fizičkog napuštanja nepovoljne i nepoticajne sredine, neophodno je i duhovno osamljivanje sa samim sobom i svojim srcem. Izbjegavanje grijeha i svega što bi moglo negativno uticati na nas i našu vjeru. Duhovnu i intelektualnu hidžru doživljavamo svaki dan posta. Tada se vraćamo sebi, posmatramo se i evaluiramo, brinemo o sebi, kako bismo mogli brinuti i o drugima – ističe on.
Ali, ta briga, napominje dr. Ramadan, nikako ne smije biti sa primjesama arogancije i osuđivanja, nego sa poniznošću.
- Sa poniznošću posmatramo sebe i razumijemo da okolina i društvo u kojem živimo može uništiti i osujetiti naš doživljaj i iskustvo vjere. Post u ovim danima je duhovno putovanje prema samima sebi, to je naša hidžra. Neka nam Allah u tome pomogne. Ne zaboravite reći onima koje volite da ih volite! – zaključuje dr. Ramadan, prenosi NAP.