Na predstavljanju Sporazuma za rast i zapošljavanje, navedeno je šest konkretnih problema koji opterećuju ekonomiju BiH i njen prosperitet. Rezultat je to nedavno održanog Foruma za zapošljavanje i prosperitet, kazao je Peter Sorensen, specijalni predstavnik u BiH i šef Delegacije EU, prenosi bh. novinska agencija Patria.
Uočeni problemi/moguća rješenja:
Na izradi Sporazuma učestvovali su predstavnici civilnog društva, mladi, zvaničnici sa svih nivoa vlasti, eksperti iz susjednih zemalja, međunarodnih institucija MMF, SB, drugih zemalja.
Inače, prije predstavljanja Sporazuma, prisutnima su se obratili Peter Sorensen, Vjekoslav Bevanda, premijer BiH, te ministrica vanjskih poslova Italije Federika Mogerini.
Ona je u svom izlaganju kazala da se nada promjenama koje su BiH potrebne.
- Italija je tokom poplava u BiH pokazala svoju solidarnost, ali nismo zaboravili ni februarske proteste i zahtjeve građana – kazala je Mogerini, navodeći da će građani na predstojećim izborima dići svoj glas.
S obzirom da je Italija i preuzela predsjedavanje EU u narednom periodu, kako je naglasila Mogerini, Zapadni Balkan je strateški prioritet tog predsjedavanja.
- Problem ekonomskog rasta nije samo u ovoj zemlji, cijela Evropa već godinu se suočava sa promjenama. Građani Evrope žele promjene. Poplave u BiH odrazile su se na ekonomsku sliku, tako da strani investitori uzimajući u obzir sve to, nisu spremni ulagati u BiH - kazala je Mogerini.
Ona je dodala, da je potreban signal iz BiH, akti koji mogu biti valorizirani u Briselu.
Sorensen je kazao da su reforme neophodne, ali da ih treba provesti vlast, a da su međunarodne institucije tu da pomognu.
- Sporazum navodi korake kojima bi se trebala ostvariti korist za najveći dio društva, a naročito mlade – kazao je Sorensen.
Bevanda je u svom obraćanju kazao da je nakon poplava mnogima stao život, a da je Vijeće ministara od tada do danas održalo 19 sjednica. I on je ukazao na potrebne reforme, piše Patria.
- Potrebna je oštra borba protiv korupcije, vladavina prava, poboljšavanje poslovnog ambijenta, ulaganje u mala i srednja preduzeća, te bolja socijalna zaštita – kazao je Bevanda.
Predstavljanju Sporazuma prisustvovali su i neki državni ministri, predstavnici političkih stranaka, civilnog društva, kao i međunarodnih institucija.
Kako se navodi, vlasti bi implementirale paket reformskih mjera nakon oktobarskih izbora. Međunarodne finansijske institucije i Evropska unija imaju spremne planove za pomoć. Bit će organiziran i okrugli sto sa međunarodnim finansijskim institucijama i novim vladama nakon izbora. Evropska unija pripremit će izvještaj kojim će se obuhvatiti impelementacija mjera, te u narednih pet godina BiH bi trebala napraviti značajan napredak, a u protivnom zemlja će padati niže i zaostajati.