Gradsko vijeće Grada Sarajeva je na današnjem zasjedanju u povodu sazivanja Tematske sjednice, kojom je predsjedavao Suljo Agić, predsjedavajući Gradskog vijeća, razmatralo Informaciju o problematici provođenja u praksi Zakona o zaštiti i dobrobiti životinja sa aspekta gradskih propisa iz iste oblasti, te otpočetih sudskih postupaka i refleksije sudske prakse i postupaka u odnosu na Grad Sarajevo sa prijedlogom zaključaka, prenosi novinska agencija Patria.
Osim gradskih vijećnika i članova radnih tijela Gradskog vijeća, sjednici su prisustvovali predstavnici općina i općinski vijećnici četiri gradske općine, predstavnik Ministarstva prostornog uređenja i zaštite okoliša Kantona Sarajevo, direktorica Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo, predstavnik KJKP „Rad“, predstavnik KJP Veterinarska stanica d.o.o. Sarajevo, direktor Veterinarske stanice Novi Grad Sarajevo, kantonalni inspektor za veterinarstvo, predstavnica Fondacije „Dogs Trust“ BiH, predstavnica Asocijacije za inicijative i razvoj i drugi pozvani gosti.
Na početku sjednice uvodno izlaganje je podnio Hamdo Karić, pomoćnik gradonačelnika za komunalne poslove.
Do znatnog povećanja pasa lutalica na području grada došlo je nakon stupanja na snagu Zakona o zaštiti i dobrobiti životinja, kojim je određeno da se napuštenim i izgubljenim životinjama mora osigurati smještaj - sklonište, a da se eutanazija može izvršiti samo ako životinja boluje od neizlječive ili zarazne bolesti, ako je dostigla duboku starost ili je u agoniji, te ako je opasna za okolinu.
Od donošenja Zakona o zaštiti i dobrobiti životinja, ova problematika je više puta razmatrana na sjednicama Gradskog vijeća, ali i općinskih vijeća. Međutim, problemi sa psima lutalicama se ne smanjuju, a broj ugriza i napada pasa se povećava.
Gradski vijećnici su, na ovoj sjednici, informisani o aktivnostima koje je Grad Sarajevo poduzimao prije stupanja na snagu Zakona o zaštiti i dobrobiti životinja 2009. godine i aktivnostima nakon usvajanja ovog Zakona. Također, informirani su i o podnesenim tužbama upravo protiv Grada Sarajeva za naknade štete nastale ujedima napuštenih pasa i pasa lutalica.
Budući da je cijelo vrijeme sjednica radila na ivici kvoruma, kada su dva gradska vijećnika najavila napuštanje i napustila sjednicu, ustanovljeno je da nema kvoruma za punovažan rad i odlučivanje Gradskog vijeća, te je predsjedavajući prekinuo sjednicu. Na osnovu prijedloga iznesenih u raspravi, formulirat će se prijedlozi zaključaka koje će Gradsko vijeće razmotriri na jednoj od narednih sjednica Gradskog vijeća, saopšteno je iz Gradske uprave.
Problemi sa lutalicama se ne smanjuju, broj napada se povećava, i nakon šest godina od usvajanja Zakona nisu stvorenu uvjeti za njegovo provođenje.