U petak 31. oktobra zakazan je nastavak suđenja direktoru SIPA-e Goranu Zubcu na kojem će o dešavanjima od 7. februara svjedočiti Fahrudin Radončić, Nedeljko Škrba, Dragan Lukač, Dragan Golijanin i Blažan Trgić, piše bh. novinska agencija Patria.
Zubca Tužilaštvo BiH tereti za nesavjestan rad u službi, jer je odbio da pruži traženu pomoć Direkciji za koordinaciju policijskih tijela tokom nasilnih demonstracija 7. februara u Sarajevu.
On se oglušio o zahtjeve tadašnjeg direktora Direkcije za kooridinaciju policijskih tijela BiH Himze Selimovića za pomoć u zaštiti zgrade Predsjedništva BiH, te odbio da angažuje specijalnu jedinicu SIPA-e.
Sudeći, prema dosadašnjem toku suđenja i na temelju izjava koje je dalo pet svjedoka Tužilaštva BiH, prema izvorima Patrie iz ove pravosudne institucije, cijeli slučaj se pokušava dovesti do apsurda kako bi Zubac izbjegao odgovornost.
Naime, iako tokom prvog ročišta na sve načine Zubčeva odbrana pokušava klasičnom zamjenom teza uvjeriti Sud kako Jedinica za specijalnu podršku SIPA-e nije obučena za suzbijanje nereda ( što u biti i nije), izostavlja se namjerno činjenica da je Selimović tražio pomoć od Zubca da zaštite zgradu Predsjedništva BiH, što su po zakonu obavezni, a ne da se suprotstave demonstrantima.
Sagovornik Patrie iz SIPA-e pojašnjava da advokati aktuelnog direktora SIPA-e kompletnu odbranu temelje upravo na argumentu da specijalci koje je tada predvodio sadašnji direktor Direkcije za koordinaciju policijskih tijela Mirsad Vilić nisu obučeni za nerede, ali svjesno zaobilaze dio zakonske obaveze koji se tiče zaštite same zgrade.
-Da je Zubac izdao naredbu Viliću da krene sa jedinicom on je mogao recimo dio ljudi spustiti helikopterom u zgradu Predsjedništva BiH, zaštititi ti je, a nemati direktnog kontakta sa demonstrantima. Taj dio, dakle suzbijanja nemira je zakonska obaveza pripadnika MUP-a KS i Federalne uprave policije, navodi naš sagovornik.
Inače, iako se prije tri godine nakon napada na Američku ambasadu u SAD pokazalo da nema saradnje policijskih agencija u BiH, Sporazum o međusobnom pružanju pomoći i operativnoj saradnji agencija za provođenje zakona tek 10 juna ove godine potpisali su Direkcija, SIPA, Granična policija BiH, FMUP, FUP i MUP Kantona Sarajevo.
Bitno je napomenuti da su donošenje ovog sporazuma svojevremeno, sabotirali bivši direktor Granične policije BiH Vinko Dumančić i Goran Zubac, što je jedan od ključnih argumenata zbog čega se 7. februara nije znalo „ko pije, a ko plaća“.
Također, upitno je da li je kako to Zubac sve vrijeme tvrdi njemu kao direktoru SIPA-e bila uopće potrebna naredba Tužilaštva BiH da angažira JSP kojoj je zaštita zgrade Predsjedništva BiH u "opisu posla".
ŠTA JE REČENO NA PRVOM ROČIŠTU
Čampara i Sarajlić
Na ročištu 2. oktobra saslušano je pet svjedoka Tužilaštva BiH. Dubravko Čampara je pojasnio da je 7. februara bio na vezi sa Sašom Sarajlićem koji je tog dana bio dežurni tužilac.
- Stanujem jako blizu zgrade Predsjedništva BiH i vidio sam šta se dešava, tako da sam Saši rekao da se ne može izvršiti uviđaj, jer nije bezbjedno. Znači, 7. februara nismo ni izvršili uviđaj, već dan kasnije i to sa Federalnom upravom policije, jer se u SIPA-i niko nije javljao. Takve sam ja informacije imao od Direkcije za koordinaciju policijskih tijela BiH. Čim sam vidio da je zapaljena zgrada Predsjedništva znao sam da je riječ o krivičnom djelu terorizma – kazao je Čampara.
Dragiša Jokić, advokat Gorana Zubca upitao je Čamparu da li je on lično zvao njegovog klijenta da ga obavijesti o aktuelnoj situaciji.
- Nisam ga zvao, jer SIPA je trebala biti na licu mjesta i nas obavijestiti – kazao je Čampara.
Njegov kolega Saša Sarajlić kazao je da je Zubca zvao 8. februra dan poslije velikih nemira, ali da se Zubac tada nije javljao.
- Nije me to iznenadilo, jer sam ga prije toga vidio na jednoj manifestaciji i pozdravio, a on me je samo pogledao s visine. Onda sam shvatio da on očito misli da je veći od mene i da mi se neće javiti – pojasnio je Sarajlić, dodajući da se 7. februara čuo sa službenikom Direkcije za koordinaciju policijskih tijela.
Mirsad Vilić
Mirsad Vilić, koji je u to vrijeme obavljao funkciju komandanta Jedinice za specijalnu podršku SIPA-e u svom iskazu je precizirao da su pripadnici ove jedinice bili na okupu i da djeluju isključivo po naredbi direktora SIPA-e.
- S obzirom na sva dešavanja tog dana u 15 sati sam se čuo s direktorom Zubcem da vidimo šta ćemo. On mi je rekao da nemamo naredbi Tužilaštva BiH ili Suda BiH da intervenišemo. Kasnije sam dobio poziv od službenika Direkcije za koordinaciju policijskih tijela koji me pitao da li je tačno da je dio jedinice krenuo prema zgradi Predsjedništva. Rekao sam da to nije tačno i ponovo nazvao direktora. Čuo sam se s njim u 16 sati i 50 minuta i tada mi je rekao da pripadnici Specijalne jedinice idu kući i budu u pripravnosti te da još nije dobio naredbu za intervenciju. Mi postupamo samo po naredbi direktora – precizirao je Vilić.
Himzo Selimović
Himzo Selimović, tadašnji direktor Direkcije kazao je da je oko 15:30 sati pokušao dobiti Zubca, a naknadno je upitio depešu i tražio pomoć.
-Tada mi se javio direktor Zubac i kazao da oni nemaju zakonsko uporište da djeluju – kazao je Selimović.
On je dodao da Zubac nije pojašnjavao ništa, a da je on i u obrazloženju svoje ostavke nakon nemilih dešavanja kazao da je to jedan od razloga, jer je želio skrenuti pažnju javnosti da neke zakonske odredbe treba mijenjati ili dopunjavati.
Josip Petrić
Komandant Specijalne policijske jedinice FUP-a Josip Petrić, kazao je da su oni dobili naredbu od direktora FUP-a Dragana Lukača u 16:25 za intervenciju, a da su svoje aktivnosti završili u 19 sati.
U optužnici protiv Gorana Zubca se, između ostalog, navodi da je optuženi Zubac, kao službena osoba u institucijama Bosne i Hercegovine, svjesnim kršenjem zakona i drugih propisa, očigledno nesavjesno postupio u vršenju dužnosti, usljed čega je došlo do nastupanja imovinske štete koja prelazi iznos od 10.000 KM. Zubac se oglušio o zahtjeve tadašnjeg direktora Direkcije za koordinaciju policijskih tijela BiH Himze Selimovića da 7. februara angažira Jedinicu za specijalnu podršku SIPA-e kako bi se zaštitila zgrada Predsjedništva BiH.
Ranije je tužilac Miroslav Marković kazao da je procijenjena šteta 398.365,18 KM, a najavljeno je ukupno 27 svjedoka.
Tužilaštvo upozoravalo: Politički i medijski priitisak u slučaju „Zubac“
Tužilaštvo BiH (kraj avgusta) obavještava javnost da se državni tužioci u posljednje vrijeme nalaze pod velikim medijskim i političkim pritiskom.
Pod izuzetno velikim pritiskom nalaze se tužioci koji rade između ostaloga i na predmetu Goran Zubac. Tužilaštvo BiH poručuje svima onima koji vrše pritisak da to uzalud čine, jer nijedan tužilac neće zaobići i zaštiti bilo koga ko je počinio krivično djelo. Građani i javnost BiH svjedoci su velikih napora koje tužioci i Tužilaštvo BiH ulažu u uspostavu vladavine prava i borbu protiv organiziranog kriminala, korupcije i drugih krivičnih djela. Nastavit ćemo raditi u interesu građana i vladavine prava u skladu sa zakonom na evropskom putu Bosne i Hercegovine i nikakvi pritisci nas u tome neće omesti, saopćeno je iz Tužilaštva.