Članak

Za 10 dana uhapšeno 75 osoba, zašto politička ubistva stoje neriješena više od deceniju?

Očigledno da u izbornoj godini nalogodavcima ovih zločina nije u cilju pominjanje njihovim imena jer su neki i danas na funkcijama.

Potpredsjednik FBiH Mirsad Kebo još uvijek nije dobio odgovor Tužilaštva BiH o istrazi vezanoj za politička ubistva, potvrdila je Laura Bošnjak, savjetnica za medije u kabinetu potpredsjednika FBiH za bh. novinsku agenciju Patria.

- Još uvijek smo u iščekivanju odgovora - kazala je Bošnjak.

Potpredsjednik FBiH Mirsad Kebo zatražio je tu informaciju poštujući nezavisnost tužilaštva i pravosuđa, generalno, da mu se da informacija u obimu koji je zakonski propisan i kao takav može biti dostupan. 
Kebo je 1. septembra,  zatražio od glavnog tužioca Tužilaštva BiH Gorana Salihovića informaciju o istragama u „političkim ubistvima“ u slučajevima Joze Leutara, zamjenika ministra unutrašnjih poslova FBiH na kojeg je izvršen atentat 16. marta 1999. godine, Nedžada Ugljena, bivšeg pomoćnika direktora Agencije za istraživanje i dokumentaciju (AID) koji je ubijen 28. septembra 1996. godine, Irfana LjubIjankića, uglednog bošnjačkog političara i doktora ubijenog 28. maja 1995. godine obaranjem helikoptera.

- Povod za zahtjev potpredsjednika FBiH je veliki interes javnosti koja mu se direktno obraća s pitanjem: "Da li ćemo živjeti u pravnoj državi ili su najave sankcionisanja političara koja su počinila bilo kakva krivična djela, priče u prazno ili politikanstvo i nejednak tretman za sve građane" - navodi se u saopćenju Kebe od 1. septembra.

Osim ovih ubistava, još uvijek je nerasvijetljeno i ubistvo porodice generala Armije RBiH Sefera Halilovića njegove supruge i njenog brata 7. jula 1993. godine, a prošlo je više od godine kako je Tužilaštvo BiH preuzelo ovaj slučaj od Tužilaštva Kantona Sarajevo.

Inače, Kebo je u novembru prošle godine ustupio povjerljivu dokumentaciju o slučajevima Leutar, Ugljen, Halilović Ministarstvu sigurnosti BiH, a koja je proslijeđena i Tužilaštvu BiH.

No, očigledno da u izbornoj godini nalogodavcima ovih zločina nije u cilju pominjanje njihovim imena jer su neki i danas na funkcijama. Kako je ranije pisala agencija Patria o svim događajima morali bi i mogli progovoriti i direktni akteri, te donosioci političkih odluka i vlasti iz tog perioda, a među kojima je i Bakir Izetbegović, aktuelni šef Predsjedništva BiH, koji je prema vlastitim izjavama u to vrijeme imao veliki utjecaj na legitimne strukture vlasti i pravosuđe.

I dok za Tužilaštvo BiH postoje mnoga pitanja u vezi ovih zločina i njihovih nalogodavaca, oni centar djelovanja usmjeravaju na akcije u kojima je kako su saopćili „u proteklih deset dana uhapšeno više od 75 osoba osoba u borbi protiv organizovanog kriminala, ratnih zločina, krijumčarenja i terorizma.“ Nije saopćeno koliko ih je pušteno na slobodu, piše Patria.

A jučerašnja akcija „Meso“ u kojoj je uhapšeno 11 osoba, za Tužilaštvo BiH je jedna od najvećih u postdejtonskoj BiH usmjerena na borbu protiv organizovanog kriminala i poreskih utaja u iznosu većem od 11 miliona KM. 

Nesporno je, obzirom da je za 10 dana uhapšeno više od 75 osoba, da Tužilaštvo BiH i SIPA imaju kapacitete da rješavaju i najsloženije slučajeve, te svakako treba pozdraviti svaku akciju koju su do sada proveli. No očigledno je da se vrši i određena selekcija u predmetima, te da kao što se često može čuti u javnosti, politika itetako ima umiješane svoje prste u rad pravosuđa. 

#BiH