Zaključci Vijeća za vanjske poslove (FAC) mogu se tumačiti kao izvjesno omekšavanje stava EU prema BiH, ali to nije odustajanje od obaveze implementacije u slučaju „Sejdić-Finci“, kazao je za bh. novinsku agenciju Patria Mile Lasić, profesor Evropskih integracija na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru. On smatra da se BiH ne može pomaći dalje bez izgradnje sistema koordinacije ma šta o tome mislili politički akteri u BiH koji to opstruiraju.
Inače, danas su i briselski mediji objavili da su zaključci EU o BiH doneseni na sastanku u Luksemburgu izvjesno omekšavanje prema BiH. Kolumnista uglednog časopisa Eurpeanvoice Andrew Gardner u svom tekstu piše da iako je proteklu godinu vršen pritisak na BiH i da su evropski zvaničnici (Štefan File, komesar za proširenje, Ketrin Ešton visoka povjerenica za vanjske poslove i sigurnost EU, kao i ministri vanjskih poslova Hrvatske, Mađarske i Austrije) dolazili u BiH i razgovarali sa političkim liderima konkretni pomaci izostali. Najveći fokus sada je EU stavila na socijalne i ekonomske reforme, čak i više nego na promjenu Ustava.
Lasić kaže da za BiH nema posebnog statusa, niti je bilo realno to očekivati.
- To su tako predstavili politički akteri koji su umjesto da realiziraju zaključke iz Mape puta iz 2012. godine odlučili igrati igru na dobijanju vremena. Pa su onda pod iznudom pristali potpisati Sporazum 01.10.2013. u kojem je precizno kazano da se mora implementirati presuda Evropskog suda u slučaju „Sejdić-Finci“ i izgraditi sistem koordinacije – navodi Lasić.
Upravo o tome govori i Rezolucija Evropskog parlamenta u kojoj je „precizno kazano da se osuđuju separatističke i centralističke snage zbog opstrukcije Sporazuma od 1. oktobra 2013. godine.“
- Moguć je izvjestan aktivniji odnos EU prema BiH, moguća je pomoć tako da se implementacija „Sejdić-Finci“ veže za proces neminovne ustavne reforme, ali nije moguće podnijeti kredibilnu aplikaciju i dobiti status kandidata ako se opstruiraju preuzete obaveze. Tu se ništa nije promijenilo niti se može promijeniti. Tek što se ispune obaveze moguće je podnijeti aplikaciju, dobiti status kandidata i otpočeti pregovore o pristupanju EU – kaže Lasić za NAP.
Lasić navodi i da su bh. političari stvorili sliku da je Evropa ta koja treba da se promijeni, izjegavajući zapravo odgovornost da se oni trebaju promijeniti i izvršiti preuzete obaveze.