Na današnjoj sjednici Predstavničkog doma PS BiH našla se i Informacija Centralne banke BiH o problemima korisnika kredita ugovorenih s klauzulom indeksiranja obaveze u švicarskim francima i mjerama preduzetim za rješavanje ovih problema, piše novinska agencija Patria.
Upravo zbog toga sjednici prisustvuje i guverner Centralne banke BiH Kemal Kozarić. Ova tačka je zapravo realiziranje inicijative poslanice Aleksandre Pandurević (SDS), usvojene na sjednici PD PSBiH održanoj 26. feburara.
Kozarić je obraćajući se poslanicima kazao da ovaj problem tretira značajan broj građana, iako CBBiH nije direktno nadležna za ovo niti je zadužena za nadzor komercijalnih banaka.
- U BiH ima preko 6.000 ovakvih kredita, a također od ovog broja 534 ima preko 150.000 KM i 328 ne servisira svoje obaveze. 1723 građana ne servisira kredite manje od 150.000 KM, banka je bila obavezna upozoriti o riziku, a kako ona tvrdi oni su to uradili - kazao je Kozarić.
On je dodao da konverzija nije urađena preko Centralne banke, ali da to nije ni obaveza, jer su banke tu konverziju mogle uraditi van BiH.
- Krediti su davani u KM-ovima, a smatramo s obzirom da je riječ o ugovornim obavezama da se riješi na relaciji klijent-banka, jer je i banci u interesu da riješi problem. Mi smo imali i neku ulogu medijatora kako bismo pomogli da se riješi problem - kazao je Kozarić dodajući da vjeruje da je ovo dobra poruka i da ovaj Dom želi da se problemi građana riješe, ali da je najbolje da se nađe neko srednje rješenje.
Pandurević je nakon izlaganja Kozarića kazala da su tačne sve opservacije koje je guverner iznio.
- Ova informacija nam je obezbijedila presjek stanja. Agencije za bankarstvo i nisu radile baš svoj posao, jer vidimo da je veliki broj ovih kredita nekvalitetan. Ovdje je bilo mjesta za reakciju Agencija. Banka nudi reprograme kredita, pod navodno povoljnijim uslovima, ali pod uslovom da se klijent odrekne tužbe, a to je protuzakonito - kazala je Pandurević.
Ona je potcrtala da je sreća jer je mali procenat ovakvih kredita, jer da je procenat onakav kakav je u eurima bila bi narušena finansijska stabilnost BiH.
- Predlažemo zaključak kojim zadužujemo VM da pripremi izmjene zakona o potrošačima i da se zabrane krediti u stranim valutama izuzev u eurima. Da bismo spriječili ovakve situacije pozivam poslanike da podrže ovaj zakon - dodala je Pandurević.
Saša Magazinović, poslanik SDP-a napomenuo je da su i mnogi životi završili tragično, pa da je bolje da se cijeli problem gleda s ljudske, a ne statističke strane.
- CB BiH ima mehanizam da se uvede stopa obavezne rezerve. Razumijem da je guverner dao ovu informaciju na način da su podaci tačni, ali sve što iz nje možemo iščitati jeste da CB BiH nema alat koji može upotrijebiti i da je optimalno rješenje da svako pojedinačno riješi svoj slučaj - kazao je Magazinović.
On je podsjetio da imamo ovakvih primjera u okruženju, a posebno je naglasio situaciju u Hrvatskoj.
- Mi se obično u nekim temama bavimo time kako nešto ne može i kako nema nadležnosti. da li bilo ko ima u VM napisanu bilo kakvu zabranu da ne može skupiti na jedno mjesto sva lica i vidjeti koji je problem - dodao je Magazinović, kazavši da je današnji pokušaj mali apel da se problem riješi.
Mirsad Đonlagić, poslanik SBB-a je kazao da je tema teška ljudska sudbina i da se radi o 9.500 ovakvih kredita, jer se prvo rasprava o ovome vodila u Parlamentu FBiH.
- Ovo je jedna hladnokrvna situacija koja gleda samo profit. Bankarski lobi je toliko jak, da nismo u stanju ništa učiniti - istakao je Đonlagić.
Šefik Džaferović napomenuo je da je važno da se ova informacija našla pred Parlamentom.
- Ovo mora da se dotakne i entitetskih parlamenata. Očigledno je da imamo jednu ogromnu razliku između normi. Nedopustivo je da po zakonu o obligacionim odnosima kasnije i pored kamata vraća dvostruko veći iznos. Mi moramo regirati. Ja današnju raspravu vidim kao poruku da nećemo trpjeti nepravdu. Ja ne znam koje su mjere koje možemo učiniti, ali ovdje je potrebna akcija države svih nivoa - dodao je Džaferović