Pčelari iz Slovenije okrenuli su se jednoj novoj vrsti komercijalizacije pčelinjaka – pčelarskom turizmu, koji je mnogo unosniji i izvjesniji od klasične proizvodnje i prodaje meda, piše bh. novinska agencija Patria. Slovenski pčelari nude masažu sa medom, časove iz pčelarstva, razna jela od pčelinjih proizvoda ali i još mnoga toga.
No, čini se da turiste najviše zanimaju slovenske „api komore“, odnosno kućice u kojima turisti sjede i udišu zrak iz košnica. Iako se čini potpuno besmisleno, to nije tako. Ljekovita svojstva zraka iz košnice su višestruka, a uz pomoć ove terapije moguće je liječiti čak i teška oboljenja respiratornog sistema. Ljekovitost zraka iz košnica potvrdile su čak i mnoge naučne studije koje su posljednjih godina rađene na mnogim univerzitetima u svijetu.
Apikomore su, zapravo, drvene kućice ili kolibe, čiji su zidovi napravljeni od košnica sa pčelama. Unutarnja strana košnice, ona koja je okrenuta prema prostoriji, je otvorena i pregrađena samo tankom mrežom kako pčele ne bi mogle izaći iz košnice.
Boravak u jednoj ovakvoj „api komori“ Slovenci naplaćuju ovisno koliko turist želi u njoj provesti vremena, a za pola sata do 45 minuta, najčešće se izdvoji oko 10 eura.
Tone Tome, poznati slovenski apiterapeut, kaže da dnevno provede oko pola sata u „api komori“ i da mu to pomaže da već nekoliko godina uspješno drži pod kontrolom multiplasklerozu, oboljenje koje je jednu od najtežih oboljenja današnjice.
- Svaki dan provodim u svom pčelinjaku po nekoliko sati. Puštam da me pčele ubadaju po tijelu, a onda idem i ležim u mojoj „api komori“. Nakon toga, ja se osjećam dobro – tvrdi Tome.
- Prije mnogo godina ljekari su mi dijagnosticirali ovo oboljenje, ali zahvaljujući pčelama, ja ne osjećam skoro nikakve posljedice zbog ove bolesti – kaže on, piše Patria.