U zgradi Parlamentarne skupštine BiH i danas je bilo burno, a u vezi imenovanja Zajedničke komisije za nadzor nad radom Obavještajno-sigurnosne agencije Bosne i Hercegovine (OSA), piše novinska agencija Patria.
Problem je nastao jer SNSD želi u ovoj komisiji i Nikolu Špirića iako imaju već predloženog jednog člana Sredoja Novića. Odmah nakon njihovog zahtjeva, nakon koje je nastala i blokada u radu Doma naroda oglasio se SDS sa tvrdnjama da Špirićev sin radi u OSA-i te da bi to bio sukob interesa.
Međutim, Špirić je priznao da mu je sin zaposlen tamo, ali u tome ne vidi ništa sporno, već u činjenici da „postoji prijedlog kolegija oba doma i taj usaglašeni tekst je trebao biti predmet izjašnjavanja Predstavničkog doma i Doma naroda“.
-Nažalost, Kolegij Predstavničkog doma je zamijenio sastav jedne komisije u kojoj sam bio predložen ja, ne konsultujući drugi Dom i to je otvorilo probleme – kazao je Špirić.
Ipak, neki sumnjaju u ovakvu izjavu, i kažu da SNSD želi ojačati svoju ulogu u ovoj komisiji.
Aktuelnom direktoru Almiru Džuvi istekao je i drugi mandat, a upravo ova komisija raspravlja i daje mišljenje o imenovanju generalnog direktora i zamjenika i glavnog inspektora.
Ranije su predloženi sljedeći članovi komisije: Đorđo Krčmar (SDS), Željko Komšić (DF), Mirsad Mešić (SDP), Sadik Ahmetović (SDA), Vjekoslav Bevanda (HDZ BiH), Damir Bećirović (DF), Safet Softić (SDA), Fahrudin Radončić (SBB), Bariša Čolak (HDZ BiH), Ljilja Zovko (HDZ BiH), Sredoje Nović (SNSD) i Darko Babalj (SDS).
SNSD insistira da Nikola Špirić bude član umjesto Sadika Ahmetovića, a što bi moglo znatno utjecati na izbor novog direktora jedne od najvažnijih agencija u državi, jer u tom slučaju SDA ostaje bez jedne pozicije, što mijenja omjer snaga u komisiji.
Koje su nadležnosti komisije
Ova komisija osim što provodi nadzor nad zakonitošću rada OSA-e ima i druge brojne nadležnosti kao što su davanje mišljenja o prijedlogu budžeta OSA-e, razmatranje i praćenje provođenja obavještajno-sigurnosne politike BiH, razmatranje zakona i drugih propisa iz oblasti obavještajno-sigurnosne djelatnosti BiH, razmatranje pitanja međunarodne saradnje BiH s drugim državama i međunarodnim obavještajnim institucijama.
Nadalje, ova komisija provodi nadzor nad primjenom Zakona o zaštiti tajnih podataka od institucija BiH, entitetskih i organa na ostalim nivoima vlasti u BiH i razmatra izvještaje Ministarstva sigurnosti BiH i Ministarstva odbrane BiH o izdavanju dozvola za pristup tajnim podacima i sigurnosnim provjerama.